AK Parti'nin Meclis grup toplantısında açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni anayasa çalışmalarına dair kritik değerlendirmeler yaptı. Dünyada TBMM gibi hem ulusal Kurtuluş Savaşı'nın bizzat yöneten hem de halen daha ayakta kalan çok az Meclis'in bulunduğunu kaydeden Erdoğan, TBMM'nin tarihi bir göreve daha hazırlandığını altını çizdi. Türkiye tarihinde ilk kez yürürlüğe girecek bir sivil anayasanın taslağını hazırladıklarını kaydeden Erdoğan, MHP'nin de bu çalışmaya destek verdiğini hatırlattı.

"Darbelerin ruhunu anayasalardan bir türlü silemedik"


Türkiye'de şimdiye değin anayasaların hep ordu vesayetinde ve askeri darbe dönemlerinde hazırlandığını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu anayasaların millet iradesini sekteye uğrattığını aktardı. Darbe ruhunun anayasaların ruhuna sindiğini ve bunu bir türlü gideremediklerini belirten Erdoğan, Cumhuriyet Mitingleri'nde faşistlerin saldırılarına hedef olduklarını kaydetti. Ülkenin son yıllarda çeşitli işgal girişimleriyle karşılaştığını anımsatan Erdoğan, 15 Temmuz darbe girişimini başarıyla savuşturduktan sonra çeşitli girişimlerde bulunarak sistemi tedavi etmeye çalıştıklarını aktardı. Yönetim sistemi ve hukuk reformunda değişimler yapmak istediklerini belirten Erdoğan, darbe ruhunun sindiği anayasadan dolayı bunları gerçekleştiremediklerini dile getirdi.

"Bundan yıl sonra bile hatırlanmalı"


Geçmişte yapılan anayasa çalışmasında CHP'nin işleri zorlaştırdığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, gelinen noktada artık vesayetin gücünü kırdıklarını ifade etti. Bir anayasanın toplumun büyük çoğunluğunun onayından geçmesi gerektiğini kaydeden Erdoğan, hazırlanacak anayasanın her kesimden destek görmesi gerektiğini aktardı. Erdoğan, bundan 100 yıl sonra bile dönüp geriye bakıldığında hazırlanacak bu anayasanın birçok konuda mihenk taşı olarak görülmesini umut ettiklerini söyledi. 2023 yılına ülkenin ilk sivil anayasasını kabul etmiş olarak girmek istediklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, bunun şimdiye kadar yapılan en kapsamlı anayasa olacağını bildirdi.

Muharrem İnce'nin istifası ve CHP'nin durumu!


Muharrem İnce'nin CHP'den istifasına da değinen Erdoğan, şimdiki CHP'nin Kuva-i Milliye CHP'si olmadığını kaydetti. CHP'nin ABD ve AB'den demokrasi dilenen bir partiye dönüştüğünü kaydeden Erdoğan, son zamanlarda CHP'den istifa edenlerin esi partilerine karşı yaptıkları eleştirilere katıldıklarını dile getirdi. CHP'nin başında bulunan Kılıçdaroğlu'nun "ahlaktan nasibini almamış bir karikatür tip" olduğunu dile getiren Erdoğan, Kılıçdaroğlu'nun partisini başına kaset skandalıyla geldiğini bir kez daha dile getirdi. CHP'deki bazı kişilerin başka partilerde yaşanan istifaları alkışladıklarını hatırlatan Erdoğan, söz konusu kendi partileri olunca istifaları eleştirdiklerini dile getirdi.