Irak'ın kuzeyindeki Gara bölgesinde bir mağarada şehit edilen 13 Türk vatandaşının haberinin gelmesiyle Türkiye yasa boğuldu. Mağaraya yapılan operasyonda 51 terörist öldürüldü, 2 terörist sağ olarka ele geçirildi. Operasyonun ayrıntılarıyla ilgili siyasi partileri bilgilendirmek için Cumhurbaşkanı Erdoğan, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'yu görevlendirdi. Bakan Akar ve Bakan Soylu, dün CHP ve İYİ Parti'yi ziyaret ederek operasyona ilişkin bilgi verdi.CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun partisinin Meclis grup toplantısında 13 şehidin faturasını Erdoğan'a kesmesi ve "Suçlu Erdoğan'dır" demesi üzerine AK Parti cephesinden sert cevaplar geldi. Kılıçdaroğlu'nun bu ifadelerine yönelik en sert eleştiri AK Parti'nin Ankara 7. Olağan İl Kongresi'ne katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan geldi. Şehit edilen vatandaşların evlatlarının 534 gündür tutsak olarak terör örgütü PKK tarafından alıkonulduğunu aktara Erdoğan, bu süreçte ailelerle sürekli irtibat halinde olduklarını kaydetti.

"Sen bunlara layık değilsin terbiyesiz herif"


Kılıçdaroğlu'nun bu annelerin feryatlarından haberinin olmadığını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "13 şehidin ölümünün sorumlusu Erdoğan'dır" ifadelerinin terbiyesizlik olduğunu kaydetti. CHP lideri Kılıçdaroğlu'na yönelik "terbiyesiz herif" ifadesini kullanan Erdoğan, son 6 yıldır durumu yakından izlediklerini aktardı. Kılıçdaroğlu'na Milli Savunma Bakanı ile İçişleri Bakanını gönderdiğini ve bilgilendirmeyi amaçladığını kaydeden Erdoğan, Kılıçdaroğlu'na yönelik "Sen bunlara da layık değilsin" diyerek sert tepki gösterdi. Şehitler konusunda CHP liderinin, kendisine fatura kesmeye çalıştığını vurgulayan Erdoğan, kendileri dağlarda mücadele ederken Kılıçdaroğlu'nun izlemeye devam edeceğini kaydetti.

"Sen önce CHP'yi teröristlerden temizle"


Kemal Kılıçdaroğlu'nun bir gün bile teröristlere "terörist" diyemediğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kılıçdaroğlu'nun "korkak bir adam" olduğunu aktardı. Daha önce Kılıçdaroğlu'nun Suriye'deki teröristlerle ilgili "PKK'nın uzantısı değiller" açıklamasını yaptığını hatırlatan Erdoğan, CHP bünyesinde görev üstlenen DHKP-C'lilerin olduğunu vurguladı. Eğitim, sağlık, ekonomi ve kültür alanında attıkları adımların CHP tarafından sürekli engellenmeye çalışıldığını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, eski gazeteleri açanların durumu anlayabileceklerini bildirdi.