Cumhurbaşkanı EYT Dedi: EYT İle Emekliliği Hak Edecek Olanlar Kimler?

EYT emeklilik sistemi ile ilgili merak edilen pek çok detay bulunmaktadır. Yasanın çıkması halinde kimlerin emekli olacağına dair yöneltilen soru işaretlerinin son bulmasını sağlıyoruz.

Ekonomi 27.10.2021 - 22:23 27.10.2021 - 22:23 Vural Pars

EYT emeklilik sistemi ile ilgili merak edilen pek çok detay bulunmaktadır. Yasanın çıkması halinde kimlerin emekli olacağına dair yöneltilen soru işaretlerinin son bulmasını sağlıyoruz. 50 ve 52 yaşında olan bireylerin bu yasa kapsamında emekli olup olmayacaklarını öğrenebileceksiniz. EYT Emeklilik hakkında bilgi sahibi olmak isteyeceğiniz pek çok alan açıklanmaktadır.

Gelen son dakika haberlerine göre EYT'nin vatandaşlar açısından ne kadar önemli olduğu vurgulamaktadır. Prim gün zamanını dolduran kişilerin, yaş şartına takılmalarından dolayı emekli olamadıkları görülmektedir. Bu sorunun yok edilmesi amacıyla EYT yasası gündemden düşmemektedir. Cumhurbaşkanı ve diğer devlet adamları tarafından yapılmakta olan açıklamaların başında EYT gelmektedir. Siyasi isimlerin de vurguladıkları bu yasa ile 1999 yılından önceki dönemde işe girişi olan kadınların da primlerini tamamlayarak emekli olmaları mümkün hale gelecektir. Erkeklerin ise 25 yıllık prim ödemesini doldurmaları halinde bu haktan faydalanmaları mümkündür.

Yüz binlerce kişinin primlerini doldurmalarına rağmen yaş şartını yerine getiremedikleri için emekliliği hak etmedikleri görülmektedir. Yapılan açıklamalarda bu sorunun düzeltilmesine yönelik detaylara yer verilmektedir. 50 ve 52 yaşındaki bireylerin emekliliği ve EYT yasası kapsamlarını bu sayede öğrenebilirsiniz.

EYT 2023 Seçiminden Öncesinde Çıkacak Mı?

Türkiye Gazetesi'nde yazarlık yapan isimlerden olan Yücel Koç tarafından yapılan açıklamada EYT'nin çıkacağı tarih net bir şekilde aktarılmıştır. Yücel Koç açıklamasında EYT'nin çıkacağını vurgulamıştır. Geçmiş yıllardan elde edilen tecrübelerin de 2023'e ilerleyen zamanlarda işe yaradığını aktarmıştır. Tekrar incelenmekte olan konuların neticesinde çözüme giden sürecin başlayacağı da netleşmiştir.

cuhr

Koç tarafından yapılan açıklamaya göre Bakanlıktaki bazı kişilerle yapılan görüşmeler de bu sonucu desteklemektedir. Buna göre emeklilikle ilgili yaşanan pek çok sorunun çözüme kavuşacağına değinilmiştir.

EYT Neler Kazandırıyor?

Yasanın kabul edilmesi durumunda 1999'dan önce işe giren kadınlar için önemli düzenlemeler gerçekleştirilecektir. Ayrıca erkeklerin de 25 yılı doldurdukları taktirde emeklilik başvurusunda bulunmaları mümkün olacaktır.

Hükümet EYT İle İlgili Ne Diyor?

Pandemiden etkilenen pek çok konunun daha öncelikli olduğu aktarılırken, hükümetin EYT ile ilgili bir gündeminin olmadığı vurgulanmaktadır. Bu sebepten dolayı kısa bir sürede bu konu ile ilgili yeniliklerin yapılması beklenmemektedir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@