Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, son dakika açıklamalarında bulunarak EYT ve 3600 ek gösterge konularında bilgi aktardı. Ülkenin büyük bir kısmını oluşturan, asgari ücretli çalışan vatandaşlar doğal olarak 2022 yılında asgari ücretin ne kadar olacağını, ne kadar zam yapılacağını merak etmekte

Türkiye İstatistik Kurumu 2021 yılının son çeyrek döneminde açıklamış olduğu veriler uyarınca milyonlarca sayıyı bulan asgari ücretli kişi, asgari ücrette ne kadar zam yapılacağını merak ederken ihtimaller üzerinden hesaplamalar da yapılmakta. Ancak dikkat edilmesi gereken bir nokta bitmemiş Kasım ayı bilançosunun olması ve de Aralık ayı bilançosunun henüz netleşmemiş olmasıdır. Özellikle son birkaç hafta süresince dengesiz ve belirsiz bir şekilde artan ve değişen döviz kuru, dövizi takip eden enflasyon gündemi meşgul eden asgari ücret zam hesaplamaları ile asgari ücret hakkındaki senaryoları değiştireceğe benziyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, EYT yani emeklilikte yaşa takılanlar ve de memurlara verilmesi planlanan 3600 ek gösterge ile ilgili komisyon kurulmasını istemişti. EYT ve ek gösterge konularının Kasım ayı ekonomi gündemini meşgul etmesi ile artan enflasyon nedeni ile asgari ücret konusunun gündemde öne çıkması, Aralık ayının ilk haftasında görüşülmek üzere ertelendi. Enflasyonun her geçen gün artması ve enflasyonun son çeyrek dönemi tahminlerinin üzerinde olması, asgari ücretin Aralık ayı enflasyon oranına göre belirleneceğini ifade etmektedir. Asgari ücret ile ilgilenen kurum ve komisyonlar, %25’lik bir artış olacağına yönelik açıklamalar yapsa da yapılan tahminler Aralık ayı enflasyonu baz alındığında söz konusu bu artışın %35 seviyelerine kadar çıkabileceği yönünde.

cumhurbaskani-recep-tayyip-erdogan-asgari-ucret-hakkinda-duyuru-paylasti-2022-yilinda-ucret-en-a

Asgari ücret zam tahminlerine ilişkin %25-%30-%35 artış aralığında olması, beraberinde çeşitli hesaplamaları da ve öngörüleri de getirmektedir. Enflasyon artışı konusunda çalışmalar yapan diğer kurumlar, her halükarda net asgari ücret seviyesinin 5 bin TL olması gerektiğini ifade etse de Merkez Bankası’nın açıklamakta olduğu verilere göre net 2825 TL’lik asgari ücretin, en yüksek %30’luk bir artış durumu yaşayacağı tahmin edilmektedir. %30’luk bir artış yaşanması halinde asgari ücret brüt 3577 TL, net 2825 TL seviyesinde olan asgari ücret, 2022 yılında brüt olarak 4650 TL, net asgari ücret ise 3673 TL olacağını göstermektedir.