2023 yılının ilk günlerinde milyonlarca kişi enflasyon rakamlarını merakla bekliyordu. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) aralık ayı ve yıllık enflasyon rakamlarını açıkladı. Ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan memur ve emekli maaşlarına yapılacak zam oranını açıkladı. İşte detaylar…

2023 yılının ilk günlerinde milyonlarca kişi enflasyon rakamlarını merakla bekliyordu. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) aralık ayı ve yıllık enflasyon rakamlarını açıkladı. Ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan memur ve emekli maaşlarına yapılacak zam oranını açıkladı. İşte detaylar…


TÜİK aylık ve yıllık olarak enflasyon rakamlarını açıkladı. Son altı ayın enflasyon rakamlarının belli olmasının ardından gözler memur ve emekli maaşlarına yapılacak zamlara çevrilmişti. Konu ile ilgili önemli açıklama Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ dan geldi. Başkan Erdoğan, memur ve emekli maaşlarına %25 oranında zam yapılacağını açıkladı.

3481434_198b5ddb1c15d53f17d921562652922f_640x640


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ dan Açıklama Geldi!


2022 yılı hem küresel piyasalarda hem de ülkemizde oldukça hareketli geçti. Küresel piyasalarda, 2019 yılında dünya genelinde etkili olan korona virüsün tedarik zincirinde kopuşlara neden olmasından dolayı yüksek enflasyon ile mücadele devam ediyordu. Ayrıca Rusya ve Ukrayna’ da ortaya çıkan savaştan sonra enerji krizinin meydana gelmesi ülkemiz ekonomisini olumsuz etkiledi. Çünkü Türkiye’ nin en büyük ticaret ortağı olan Avrupa’ da yaşanan ekonomik krizin etkileri devam ederken aynı zamanda yüksek enerji fiyatlarının yanında enerji krizinin ortaya çıkması da ekonomimizi olumsuz yönde etkilemiştir. 


Bugün baktığımızda küresel piyasalarda hala yüksek enflasyon rakamları ile mücadele sürüyor. Öte taraftan Çin’ de salgının hala devam ettiği ve sert tedbirlerin alındığını belirtmeliyiz. Çin’deki sert tedbirlerin alınması hem salgının diğer ülkelerine sıçramasını önlemeye yönelikken hem de yeniden tedarik zincirinde kopmaların yaşanmamasına yönelik endişalerin devam ettiğini da ifade edebiliriz.

3552740_fe0e5ca154bfd6abb3259c6830594015_640x640


Memur ve Emekli Maaşı Zam Oranları Belli Oldu!


Küresel piyasalarda yaşananları biraz da olsa anlatmaya çalıştık. Bugün 2023 yılının ilk haftasında aralık ayı enflasyon rakamları TÜİK tarafından açıklandı. Açıklanan verilerin ardından hem memur hem de emekli maaşlarına yapılacak zam oranlarının netleştiğini ifade edebiliriz. Konu ile ilgili olarak da Başkan Erdoğan’ dan önemli açıklamalar geldi.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan memur ve emekli maaşları ile ilgili olarak, “Enflasyondaki düşüş seyrinin devam edeceğini göreceğiz. Bu yıl enflasyonun üzerindeki köpüğü tamamen alıp, önümüzdeki sene gündemimizden tamamen çıkartmayı hedefliyoruz. Maaş artış oranı yüzde 16.48 olarak ortaya çıkmıştır. SSK ve Bağ-kur emeklilerinde bu oran 15.4 olarak çıkmıştır. Memur, memur emeklileri ve diğer tüm emeklilerimizin maaş artış oranını yüzde 25 olarak uygulayacağımızın müjdesini vermek istiyorum.

Eş durumu mazereti için diğer eşin de kamu personeli olma şartı aranmayacak. Kullanılmayan izinleri bir sonraki yıla aktarabilecekler. Ücretsiz izne ayrılma hakları da bulunacak. Kısa süre önce yaklaşık 500 bin sözleşmeli personelimizin kadro beklentilerine yanıt verdik. Geniş bir alandaki sözleşmeli personelimize kalıcı çözümler üretiyoruz. 500 bin kardeşlerimizle ailelerini etkileyen bu adımın hayırlı olmasını diliyorum.

Halka hizmeti hakka hizmet olarak gören bir anlayışa sahip olarak, milletimize bu anlayışla hizmet ediyoruz. Sendikacılık, salt ücret pazarlığı yapmak değildir. İster kamu ister özel sektör olsun, emekçinin hukukunu savunmaktır. Sendikalar da hak ve adalet mücadelesinin en ön safında yer alır. Sendikaların etkinliğini ve gücünü belirleyen unsur toplumla aynı yöne bakmasıdır.

Türkiye olarak bir asrı bulan, gerek hak ve özgürlükler gerekse ekonomik kalkınma mücadelemizde bu acı hakikate şahitlik ettik. Gerilimin, kutuplaşmanın körüklendiğini gördük. Kimi sendikaların piyon olarak kullanıldığını ve desteklendiğini gördük” ifadelerini kullandı. 


Başkan Erdoğan, sözlerine “Sendikacılık adı altında 5’li çete olarak darbecilere alkış tuttuğunu gördük. 27 Nisan bildirisinden Gezi olaylarına ve 15 Temmuz ihanetine kadar tüm saldırılardan üstesinden Memur-Sen camiasıyla birlikte geldik. Büyükşehir belediyeleri dahil kapının önüne konanları gördük. Onlar yasal düzenleme ile görevlerinin başına dönecek.

Audi A4 Mart Ayı Fiyat Listesi Açıklandı! Bu Aya Özel İndirimler Havada Uçuşuyor! Audi A4 Mart Ayı Fiyat Listesi Açıklandı! Bu Aya Özel İndirimler Havada Uçuşuyor!

17,1 milyar TL tutarındaki kaynağı, güncel tutarıyla 260 milyar TL olarak çalışanlarımıza biz ödedik. Kamu görevlilerimizi enflasyon karşısında asla ezdirmedik. En düşük devlet memuru aylığı sadece 392 TL iken biz bunu 2022 Temmuz’unda 9105 TL’ye yükselttik. Türkiye’nin son 20 yılı ücretli çalışanların enflasyon karşısında en güçlü olduğu ve asla ezilmediği yıllar olarak tarihe geçmiştir. 2023 seçimleri Türk siyaset sahnesinin 6’lı masa denen 6 benzemezin entrikalarından tamamen kurtuluşumuzun da miladı olacaktır” şeklinde devam etti.