Emeklinin Yüzü Yılbaşı İkramiyesi İle Gülecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı açıklamalara göre emeklilere yılbaşında 1.100 TL emekli ikramiyesi verilecek. İkramiyelerle yüzü gülen emeklinin yılbaşında da yüzü gülecek.

Son dönemlerde yaşanan ekonomik sıkıntılar ve pandemi emekliyi bir hayli zorladı. Yaşanan zorluklardan ötürü emekliler kendileri hakkında yapılacak olan açıklamaları ve destekleri sabırsızlıkla beklemekte. Daha öncesinde Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı’nda verilen 1.100 TL’lik ikramiyelere emekli sevinmişti. Ancak yaşanan ekonomik sıkıntı ve pandemi sonrası yılbaşında da ikramiye yapılması emekliyi beklentiye soktu.

Yeni yıla çok az bir zaman kala emekliler tedirgin ikramiyenin verilip verilmemesi kafaları karıştırıyordu. Bu ikramiyeler yılda iki kez bayram ikramiyesi olarak 1.100 TL veriyordu. Yaşanan ekonomik sıkıntılar ve pandemi şartları da üstüne gelince emekli maaşı vatandaşa yetemez oldu. İkramiyeler emekli vatandaşa derin bir nefes aldırabiliyor.

Maaş zamları ve asgari ücret için görüşmeler devam ederken emekli vatandaş da kulağını hükümetten gelecek müjdeli haberlere dikmiş durumda. Emekli maaş alan vatandaşlar hiçbir kuruma başvuru veya sözleşme yapmadan direkt olarak emekli maaşlarına ek 1.100 TL ikramiyelerini alabilecekler. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ikramiyeler ve maaşlarla alakalı detaylı açıklamayı bizzat kendisi yaptı. Cumhurbaşkanı’nın yaptığı bu açıklama da özellikle emekli maaşı alan kişilerin yılbaşı ikramiyesi beklentileri ile alakalı çalışmaların devam ettiğini belirtti.

cumhurbaskani-recep-tayyip-erdogan-emekliye-mujdeyi-verdi-emekli-zammi-ve-1100-tl-odemeler-hakki1

Maaşlarla alakalı enflasyon oranı TÜİK ‘ten 5 aylık enflasyonu için TÜFE’de .47 oldu. Bu orana göre toplamda 5 aylık enflasyon, sözleşme de belirtilen %3’lük oranı aştığı için memur ve memur emeklileri için 7.47’lik enflasyon farkı oluşuyor. 2021 yılı son 6 ayda enflasyon değişmezse 2022 Ocak ayında memur ve memur emeklilerinin toplu sözleşmeden ötürü %5 zam enflasyondan ötürü %7.47 zam eklenince maaşlarını 12.47’lik zamla alacaklar.

Tüm bu açıklamalar ve yaşananlara göre uzmanlar en düşük emekli maaşının ek ödeme olmadan 3.600 TL olmasını beklediklerini açıkladılar. Yeni yılda yapılan zamlarla birlikte aile ve çocuk ödemeleri de illere göre değişecek.

Tüm haber kanallarında yer alan ikramiye haberleri henüz teyit edilmedi. Resmî açıklamalar da henüz yapılmış değil.

Peki tüm bu gelişmelerden sonra emekli vatandaş yılbaşı ikramiyesini alabilecek mi?

Tüm haber kanallarında yer alan ikramiye haberleri henüz teyit edilmedi. Resmî açıklamalar da henüz yapılmış değil.