Emekli maaşlarına büyük zam gelecek. Emekli maaşı pandemi, döviz kuru ve enflasyon karşısında yeterli gelmemeye devam ederken birçok vatandaşı alakadar eden önemli bir açıklama gelmiş oldu. Gelen son dakika gelişmesine göre, emekli maaşına zam gelecek. İşte bütün ayrıntılar haberimizde…

Bağ-kur ve SSK emeklileri ilki Ocak ayında yapılacak emekli maaşı zammını daha şimdiden beklemeye başladı. Konu ile alakalı olarak tüketici fiyatları endeksi Kasım ve Aralık gibi aylarda geçen seneki kadar artacak olursa yıl başında işçi, çiftçi ve esnaf emeklilerinin aylık maaşlarına zam yapılması temel amaç ediniliyor. Mevzubahis olan zammın oranı ise yüzde 10,5’tir.

OCAK AYI GELDİĞİNDE ZAM da GELEBİLİR

Tüm bunların yanında her şeye gelen zamların akabinde mutfağı resmen kuruyan birçok emekli vatandaşın gözü, 2022 senesinde yapılacak olan zamma çevrilmiş oldu. 2022 senesinde emekli vatandaşlara tam iki kez zam yapılmış olacak. Bunlardan birincisi Ocak ayında, öteki de Temmuz ayında olacaktır. Bu çerçevede yer alan bilgilerde işçi, çiftçi ve esnaf emeklilerini her altı ayda bir kez zam bekliyor olacak. Geçmişte kalan altı ayın TÜFE oranı kadar arttırıldığı üzere memur ve memuriyetten emekli olan bireylerin maaşlarıyla aldıkları toplu sözleşme oranı içerisinde yüzde altı, aylık enflasyonun da altında kalması durumunda enflasyon farkı kadar zam yapılacaktır.

cumhurbaskani-sabah-acikladi-emekli-maaslarina-buyuk-zam-gelecek-en-yuksek-emekli-maasi-dudak-uc1

TOTALDE YÜZDE 12,87 ZAM GELECEK

TÜİK tarafından gerçekleştirilen açıklamalar doğrultusunda, Ekim ayı sonuna dek geçen dört aylık bir süre içerisinde tüketici fiyatları endeksinin yüzde altı nokta yetmiş üç kadar arttığı öne sürüldü. Maaş zamlarının net bir biçimde meydana çıkabilmesi için de Kasım ve Aralık gibi ayların TÜFE oranlarının da açıklanması büyük önem taşıyor.

Her iki ayda da TÜFE’nin eksi durumda çıkması beklenmediği için yüzde altı nokta yetmiş üçlük zam oranı her durumda verileceğe benziyor. Bilindiği gibi bir önceki sene TÜFE Kasım ayında yüzde 2.30, Aralık ayında da yüzde 1.25’lik artışa gitmişti. Bu bilgilerin ışığında da bu sene benzer bir artış görülmesi halinde senenin ikinci yarısındaki TÜFE artışı yüzde 10,5 seviyesine kadar çıkmış olacak.