Cumhurbaşkanı sinyali verdi! 2022 asgari ücrette son rakamlar netleşti! 3.500 TL net asgari ücret geliyor, AGİ’de artacak. Milyonlarca çalışanın büyük bir merakla beklediği 2022 asgari ücret zammı için artık geri sayım başladı. Son günlerde herkes Asgari ücret ne kadar olacak sorusu ile yatıp kalkarken bu konuda bir değerlendirmede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün Ak Parti grup toplantısında asgari ücretle çalışanların içine su serpecek açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamaları Sonrasında da asgari ücret hesaplamaları yeniden gözden geçirildi. Peki 2022 asgari ücret zammı ne kadar olacak? asgari ücret zammı 2022 kaç TL olacak?

Yıl sonu yaklaşırken 2022 asgari ücret zammı ile ilgili tüm detaylar merak ediliyor. Özellikle son günlerde milyonlarca çalışan bu haberlerle yatıp kalkıyor. Daha önce Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin başta olmak üzere birçok yetkili isimden değerlendirmeler gelmişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise Bugün AK Parti grup toplantısında ilk kez asgari ücret hakkında önemli açıklamalar yaptı. Peki 2022 net asgari ücret ne kadar olacak? asgari ücret zammı 2022 kaç TL olacak?

cumhurbaskani-sinyali-verdi-2022-asgari-ucret-son-rakamlar-netlesti-3500-tl-net-asgari-ucret-gel-3

2022 ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK?

Bildiğiniz üzere asgari ücret tespit Komisyonu toplantıları Aralık ayında başlayacak. Ancak toplantı öncesinde birçok kişiden değerlendirmeler gelmeye devam ediyor. Daha önce Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin yaptığı açıklamada Asgari ücretli enflasyon karşısında koruyacaklarını söylemişti. Bu konuda Bugün bir değerlendirmede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklamasında asgari ücrette dar gelirlinin üzerindeki yükü hafifleteceklerini belirtirken, yeni yılda asgari ücrete yüksek bir zam olacağının da sinyalini vermiş oldu.

cumhurbaskani-sinyali-verdi-2022-asgari-ucret-son-rakamlar-netlesti-3500-tl-net-asgari-ucret-gel-2

ASGARİ ÜCRET ZAMMI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Kesin asgari ücret zammı Aralık ayında yapılacak olan asgari ücret tespit Komisyonu toplantıları sonrasında netleşecek. Ancak şu andaki tahminlere bakılırsa Asgari ücretin net 3485 TL'yi değişmesi bekleniyor. Asgari ücrete enflasyon üzerinde zam yapılması gündeme gelirken aynı zamanda refah Payı eklenmesi de konuşuluyor. Elbette asgari ücrete yapılacak bu zamdan hariç olarak AGİ konusunda da yeni düzenlemeler yapılacak. Yani Asgari ücretli çalışanların aldığı asgari geçim indirimi de artacak.

Şu an için asgari ücret zammı konusunda birden fazla hesaplama var. Ancak rakamların 3500 TL ile 3700 TL arasında değişebileceği kesin. Son karar ise Aralık ayında yapılacak olan asgari ücret tespit komisyonunda verilecek.

cumhurbaskani-sinyali-verdi-2022-asgari-ucret-son-rakamlar-netlesti-3500-tl-net-asgari-ucret-gel-1

ASGARİ ÜCRET TESPİT KOMİSYONU NE ZAMAN TOPLANIYOR?

2022 Asgari ücretin belirlenebilmesi için yapılacak olan asgari ücret tespit komisyonu görüşmeleri Aralık ayında başlayacak. Yapılacak olan görüşmeleri işçi kesiminin temsilen sendikalar, işveren kesimini temsilen sendikalar ve hükümet temsilcileri katılacak. Yapılacak olan pazarlıkların sonucunda da asgari ücret zam oranı belli olacak. 2022 yılı asgari ücret konusunda şu anda tüm tarafların 3500 TL üzerinde olması gerektiği konusunda hemfikir olduğu biliniyor. Geçtiğimiz yıl asgari ücrete yapılan zam enflasyonun 7 puan üzerinde olmuştu. Bu yıl da öyle olması halinde Asgari ücretliyi yüzde 25'in üzerinde bir zam bekliyor.