Cumhurbaşkanı talimat verdi, devlet 1500 TL okul yardımı yapacak! Başvuru şartları az önce duyuruldu!

Cumhurbaşkanı talimat verdi, devlet 1500 TL okul yardımı yapacak! Başvuru şartları az önce duyuruldu! Okullar açılmadan başvuru yapmak şart!

Ekonomi 09.08.2021 - 09:38 09.08.2021 - 09:39 Volkan Arık

İhtiyaç sahibi vatandaşlar için devlet destekleri hız kesmeden devam ediyor. Yeni eğitim öğretim yılının yüzü de olacak olması ve okulların açılmasına sayılı günler kalması öncesinde devletten yeni bir destek açıklaması daha geldi. Özellikle koronavirüs salgını döneminde vatandaşların nakit ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanması üzerine devlet destekleri oldukça önemli hale gelmişti. Yeni eğitim öğretim yılı öncesinde de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı ile öğrencilere okul yardımı verilecek. Peki kimler okul yardımı alabilir? Okul yardımı parası başvurusu nereye yapılır? 2021 okul yardım parası ne kadar?

Cumhurbaşkanı talimat verdi, devlet 1500 TL okul yardımı yapacak! Başvuru şartları az önce duyuruldu! Okullar açılmadan başvuru yapmak şart! İhtiyaç sahibi ailelerin çocuklarına yeni eğitim öğretim yılı öncesinde okul yardımı desteği verilecek. Koronavirüs salgını sürecinde maddi sıkıntı yaşayan aileler için ilaç gibi gelecek olan ödemeler başvuruya bağlı olarak yapılacak. Peki okul yardımı başvurusu nasıl ve nereye yapılır? Kimler okul yardım parası alabilir? Okul yardımı parası ne zaman verilecek?

cumhurbaskani-talimat-verdi-devlet-1500-tl-okul-yardimi-yapacak-basvuru-sartlari-az-once-duyurul-1

OKUL YARDIMI PARASI KİMLERE VERİLİYOR?

İhtiyaç sahibi ailelerin çocuklarına eğitim almaları durumunda verilen okul yardımı parası Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığı ile ödeniyor. Çocukların eğitim maliyetlerinin aksamadan karşılanması için yapılan bu destek ödemesi madde güçlük çeken öğrenciler tespit edildikten sonra ailelerine ödeniyor. Okul yardımı parası alabilmek için birtakım başvuru şartları bulunuyor. Bu şartları karşılayan herkese ödeme yapılıyor.

cumhurbaskani-talimat-verdi-devlet-1500-tl-okul-yardimi-yapacak-basvuru-sartlari-az-once-duyurul-2

OKUL YARDIMI PARASI KİMLERE VERİLİR?

Öğrenci yardımı olarak da bilinen okul yardımı ödemesinden faydalanmak için birtakım şartları yerine getirmek gerekiyor. Devletten okul yardımı almak isteyen vatandaşların karşılaması gereken başvuru şartları şu şekilde; Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, toplam hane gelirinin Asgari ücretin üçte birinden az olması, her aileden sadece bir çocuk için başvuru yapmak. Bu şartları taşıyanlar başvuru yapmaları durumunda okul yardımı ödemesinden faydalanabiliyor.

cumhurbaskani-talimat-verdi-devlet-1500-tl-okul-yardimi-yapacak-basvuru-sartlari-az-once-duyurul-3

OKUL YARDIMI PARASI BAŞVURUSU NEREYE VE NASIL YAPILIR?

Devletten 1500 TL'ye varan okul yardımı desteği alabilmek için dar gelirli ailelerin yaşadıkları şehirde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıfları aracılığı ile başvuru yapmaları gerekiyor. Aynı zamanda e-devlet üzerinden okul yardımı başvuru işlemlerini gerçekleştirmek mümkün. TC. Kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile sisteme giriş yaptıktan sonra Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sekmesine giderek burada bulunan sosyal destek ödemeleri bölümünden okul yardımı ödemesini seçebilir ve başvuru işlemlerini hızlı bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Sadece dakikalar içerisinde öğrenci yardımı başvurusunu tamamladıktan sonra en kısa süre içerisinde vakıflardan geri dönüş alacaksınız.

cumhurbaskani-talimat-verdi-devlet-1500-tl-okul-yardimi-yapacak-basvuru-sartlari-az-once-duyurul-4

OKUL YARDIMI PARASI NE KADAR 2021?

Koronavirüs salgını dolayısıyla geçtiğimiz yıllarda okullar uzaktan eğitim olarak yapılmış öğrencilere de Milli Eğitim Bakanlığı tarafından tablet desteği sağlanmıştı. Yapılan açıklamalarla birlikte 2021-2022 eğitim öğretim yılının yüz yüze eğitim olarak gerçekleşeceği duyuruldu. Yeni eğitim öğretim dönemi başlamadan önce Dar gelirli aileler ise devlet tarafından verilen desteklere yöneldi. Devletten ilköğretimden yükseköğretime kadar birçok farklı okul grubunda ödeme almak mümkün. 2021 yılı okul yardımı parası çeşitli kademeler için şu şekilde; ilköğretim 1180 TL, ortaöğretim bin 259 TL, Açıköğretim 1023 TL, Yükseköğretim 1417 TL.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@