Cumhurbaşkanlığından Düşük Faizle Kredi Müjdesi: Cumhurbaşkanlığı tarafından nakit sıkıntısı çeken esnaf ve vatandaşa düşük faizle kredi müjdesi geldi. Nakit sıkıntısı çeken vatandaşlar 0.49 faiz oranıyla kredi çekebilecekler. Vatandaşlar gerekli koşulları sağlamaları koşuluyla krediden yararlanabilecek ve kredi kısa bir süre içerisinde vatandaşların banka hesaplarına geçecek. Son dönemde bankaların yüksek faizleri yüzünden vatandaşlar ihtiyaç kredilerinden uzak durmaktaydı. Merkez bankasının düşürdüğü faizlerle beraber Cumhurbaşkanlığından da vatandaşlara düşük faizle kredi müjdesi geldi. Yapılan açıklamaya göre vatandaşlara 0.49 faiz oranıyla kredi sağlanacak.

Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır? Şartları Nelerdir?

Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan duyuruda henüz hangi bankalar tarafından kredinin vatandaşlara verileceği kesinleşmiş değil. Ancak devlet bankalarının (Ziraat Bankası ve Vakıflar Bankası) bu krediyi vatandaşlara vereceği tahmin ediliyor. Vatandaşlar kredi notlarına göre bu krediden yararlanabilecekler. Üstelik kredi ödemesini 3 ay erteleme imkanı da vatandaşlara sunuluyor. Vatandaşlar 36 ay vadeye kadar krediden yararlanabilecekler. Kredi alacak çalışan kişilerin en az 3-6 ay arası sigortasının bulunması, esnafların en az 2 yıllık vergi levhasına sahip olmaları gerekmekte. Emekliler de bu krediden yararlanabilmekte ancak emekli maaşlarını kredi çekecekleri bankadan almaları şartıyla. Emekli maaşını kredi çekebilecekleri bankadan almayan emekliler maaşlarını e-devlet üzerinden taşıyabilirler. Kredi başvurusu bankaların internet bankacılığı platformundan ya da direk banka şubeleri üzerinden yapılacak. Bankaların kara listesinde olamayan vatandaşlar, kredi notu yeterli olan vatandaşlar ve vergi borcu olmayan esnaflar krediden faydalanabilecekler. Kredi notunu bilmeyen vatandaşlar internet üzerinden kredi notlarını öğrenebilirler. Kredi kartı borcunu zamanında ödeyen kişiler ya da daha önce çektikleri krediyi zamanında ödeyen kişiler herhangi bir kredi notu sıkıntısı çekmeden bu krediden yararlanabileceklerdir.

cumhurbaskanligindan-dusuk-faizle-kredi-mujdesi-basvuru-yaparak-ihtiyaclariniz-icin-destek-kredi11

Ne Zaman Başvurular Başlayacak?

Başvuruların ne zaman yapılacağı belli değil ancak yakın zamanda hangi bankaların kredi vereceğinin kesinleşmesiyle beraber başvurular da başlayacaktır. Vatandaşlar bankaların internet sitelerinden kredi başvuru formunu doldurarak ya da banka şubelerinden gerekli evrakları doldurarak kredi başvurularını yapacaklar. Kredi vadesinin en az 36 ay olacağı ve 3 ay erteleme imkanı olacağı gelen bilgiler arasında. Vatandaşlar 0.49 faiz oranıyla beraber 20.000 TL’ye kadar kredi çekme imkanından yararlanabilecekler.