Cumhurbaşkanlığından "kripto para" ile ilgili açıklama geldi

Türkiye Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem, kripto paralarla ilgili çalışmanın kısa zamanda tamamlayacağı bilgisini verdi.

Ekonomi 23.04.2021 - 05:56 04.05.2021 - 04:18 İlan35

Kripto para borsası Thodex skandalı sonrası açıklama yapan Türkiye Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem, kripto para konusunda çalışmaların yakın zamanda tamamlanacağı bilgisini vererek, Türkiye'nin küresel gelişmeleri de takip ederek, Türk ekonomi sistemine uygun ve bu ekonomik sistemle barışık bir piyasa düzenlemesinin yapacağını bildirdi.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem, Bloomberg tarafından yöneltilen soruya, kripto paralar konusunda başta TCMB olmak üzere, alakalı tüm kurumların çalıştığını, gerekli düzenlemelerin ekonomi reform programında da bulunduğunu belirterek şunları söyledi:

"Burada aslında saadet zincirlerinin oluştuğu görülüyor. Hem halkımızın tasarruflarını isabetli değerlendirmesi bakımından hem de haksız kazançlar sağlayan yapıların ortaya çıkmaması bakımından ivedilikle düzenlemelerin yapılması gerekiyor ve en kısa zamanda da yapılacaktır.

Bu konudaki regülasyonlar küresel bağlamdan ayrı olmayacaktır. Geçtiğimiz gün yapılan düzenleme aslında onlarca merkez bankası tarafından yapılmakta olan ve yapılan bir düzenlemeydi. Türkiye, küresel gelişmeleri de takip ederek Türk ekonomi sistemi ile barışık, Türk ekonomi sistemine uygun piyasa düzenlemesini yapacaktır.”

TCMB 30 Nisan itibarıyla yasakladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), geçen hafta yayımlanan yönetmelik ile, 30 Nisan 2021 tarihi itibarıyla kripto varlıklarının ödemelerde dolaylı ya da doğrudan kullanılmasını tamamen yasaklamıştı. TCMB, ödeme kuruluşları ile elektronik para kuruluşlarının kripto varlıklara dair satım ve alım, ihraç, saklama ve transfer hizmeti gibi tüm süreçlerde aracı olamayacaklarını hükme bağlamıştı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@