Cüneyt Çakır'dan seyircili maç açıklaması!

Futbolun seyircisiz çok daha tatsız olduğunu kaydeden dünyaca ünlü FIFA kokartlı hakem Cüneyt Çakır, seyircili maçları özlediklerini söyledi. Tecrübeli hakem Çakır, VAR uygulaması ile kendisinin ve ekibinin görev alacağı EURO 2021 ile ilgili de açıklamala

Spor 01.05.2021 - 14:14 04.05.2021 - 04:18 İlan35
Cüneyt Çakır'dan seyircili maç açıklaması!

Türkiye'nin dünya çapında üne kavuşan FIFA kokartlı hakemi Cüneyt Çakır, TFF'nin TamSaha Dergisi'ne verdiği röportajda samimi açıklamalarda bulundu. Dünya çapında "Türk Hakem" olarak tanınmanın kendisini gururlandırdığını aktaran Cüneyt Çakır, EURO 2021'de de kendisi ve ekibine görev verildiği için mutlu olduğunu dile getirdi. 2012, 2014, 2016 ve 2018'de düzenlenen Dünya ve Avrupa Şampiyonları'nın ardından peş peşe beşinci büyük organizasyonda görev alacaklarını söyleyen Çakır, bu hedefe ulaşmak için çok çalıştıklarını ve bunun meyvesini aldıklarını vurguladı. 

"Maçlar seyirciyle çok daha güzel"

Koronavirüs döneminde futboldaki birçok elementin değişikliğe uğradığını aktaran Çakır, bu süreçte takımların ve futbocuların üzerine büyük yük bindiğini kaydetti. Bu dönemde hakemlerin yükünün de arttığına işaret eden başarılı hakem, fiziksel ve zihinsel olarak kendilerini bu duruma hazırladıklarını dile getirdi.

Taraftarsız maçların eski tadını vermediğini kaydeden Çakır, seyircili maçları kendisi dahil bütün futbol camiasının özlediğini ifade etti. Hakemler olarak taraftarlardan ve saha içindeki futbolculardan gelen baskıdan etkilenmemeleri gerektiğini aktaran deneyimli hakem, taraftarlardan gelen baskının futbolculardan gelen baskıdan çok daha şiddetli olduğunu aktardı.

"VAR uygulaması henüz çok genç"

Teknolojik gelişmeye bağlı olarak futbola dahil olan VAR uygulamasının oyunun ruhunu bozmamasına dikkat ettiklerini söyleyen Çakır, en küçük kararda bile "VAR devreye girsin" talebini doğru bulmadıklarını aktardı. Henüz oldukça genç olan VAR uygulamasının iyice oturması için zamana ihtiyaç duyduğunu kaydeden tecrübeli hakem, dünyanın en büyük liglerinde bile tartışmalara yol açan bu sistemin Türkiye'de de sorunsuz olarak işlemediğini vurguladı. 

"EURO 2021'de hakem takımının ev sahibi İstanbul olacak"

Öte yandan EURO 2021'de maçlara çıkacak hakemlerin İstanbul'da konaklayacağını kaydeden Çakır, "Hakemler İstanbul'da kalacak ve maçlara göre farklı ülkelere seyahat edecek. Yani turnuvanın olmasa da hakem takımının ev sahibi Türkiye olacak" ifadelerini kullandı.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@