Koronavirüs salgınında Türkiye genelinde hem vakalar hem de ölüm oranları artıyor. Artışın durdurulamaz boyuta gelmesi üzerine Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu tavsiyesiyle bir dizi tedbir alındı.

Kamu Bankasının Konut Kredisi Taksidi 6840 TL'ye Düştü! Kendi Evine Yerleşeceklere Mart Ayında Yeni Teklif... Kamu Bankasının Konut Kredisi Taksidi 6840 TL'ye Düştü! Kendi Evine Yerleşeceklere Mart Ayında Yeni Teklif...
Koronavirüs salgınında Türkiye genelinde hem vakalar hem de ölüm oranları artıyor. Artışın durdurulamaz boyuta gelmesi üzerine Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu tavsiyesiyle bir dizi tedbir alındı. Kafe ve restoranların sadece paket servis ya da gel-al uygulamasına geçti. AVM, market, kafe ve restoranların saat 20.00'den sonra kapatılması kararlaştırıldı. Sinemalar yıl sonuna kadar kapatıldı, hafta sonu 10.00-20.00 saatleri dışında sokağa çıkma yasağı getirildi.Bilim Kurulu üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, vaka sayılarının istenen seviyelere düşmemesi halinde bu önlemlerin daha da sertleştirilebileceğini aktardı. Alınan tedbirlerin, vatandaşların uymaması durumunda işe yaramayacağını kaydeden Kayıpmaz, özellikle önümüzdeki haftanın kritik olduğunu söyledi.

Tam kapatmanın psikolojik etkileri olur"


Salgının ne zaman biteceğini kimsenin bilemeyeceğini aktaran Kayıpmaz, tam kapatmanın hastanelerdeki yoğunluğu azaltmak için iyi bir yöntem olacağını belirtti. Kayıpmaz, tam kapatmanın toplum üzerinde psikolojik ve fizyolojik etkilerinin de görülebileceğini kaydetti. 4 Aralık cuma gününe kadar durumun netlik kazanacağını kaydeden Kayıpmaz, bu süreçte dikkatli olunması gerektiğini dile getirdi.

"Misafirlikler ertelenmeli"


Özellikle maske kullanımında sıkıntılar olduğunu belirten Doç. Dr. Kayıpmaz, maskelerin çenede tutulduğunu hatırlattı. Alınan tedbirlere rağmen insanların evde toplandığını hatırlatan Kayıpmaz, bu şekilde hastalığın önüne geçilemeyeceğini söyledi. Bu dönemde misafir kabul edilmemesi gerektiğini söyleyen Kayıpmaz, artan vakaların sağlık sistemine büyük yük bindirdiğini kaydetti.