Türkiye'yi yasa boğan Datça ve Alaçatı yangınları devam ediyor.

Muğla Datça’daki Kocadağ Askeri Radar Üssü’nün yakınlarında ve İzmir Alaçatı'da çıkan orman yangınlarının etkisi devam ederken itfaiye birimleri, yangın söndürme uçakları ve helikopterleri, yangınlara müdahalesi de sürüyor.

Datça’nın Mesudiye Mahallesin’de yer alan Kocadağ Askeri Radar Üssü’nün bulunduğu bölgede, henüz bilinmeyen bir nedenle çıkan orman yangını hakkında Datça Kaymakamı Mesut Çoban, “Yangın yerleşim alanlarını tehdit etmiyor. Ancak bölgede yoğun bir duman oluştu.” dedi.

Halk arasında ademelması adı verilen ve boynun ön tarafından bulunan çıkıntıyla ilgili verilen hangi bilgi doğrudur? Halk arasında ademelması adı verilen ve boynun ön tarafından bulunan çıkıntıyla ilgili verilen hangi bilgi doğrudur?

Yine aynı Mesut Çoban daha sonra bir açıklama daha yaparak Mahallesi'nin üst kısmındaki ormanlık alanda bulunan 20 evin tahliye edildiğini söyledi ve bu evlerden ikisinin zarar gördüğünü aktaran Çoban, ayrıca 1'i orman işçisi 5 kişinin yaralandığını açıkladı.

Datça'da yangın 2'nci gününde devam ediyor: Yollar kapatıldı, evler tahliye edildi...

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci ise, Muğla'nın Datça ilçesindeki orman yangınının, ilk tespitlere göre elektrik trafosundan çıktığını bildirirken ilçede oluşturulan Muğla Afet Koordinasyon Merkezi'nde gazetecilere yaptığı açıklamada, gerek hava gerek kara her türlü araç-gereç donanımla bu mücadelenin başarılı bir şekilde yürütüldüğünü "An itibarıyla yaklaşık 20 derecelik bir hava sıcaklığı, yüzde 60 civarında bir rutubet, 31 kilometre saat gibi de rüzgar hızı var. Bunlar tabii ki rutubet yüksek gibi olsa da gün içerisinde ve belirli bölgelerde rüzgar hızındaki anormallikler, yangınla ilgili tabi bazı olumsuzlukları da beraberinde getirmişti. Yaklaşık 500-600 hektar civarında bir alan zarar görmüştür. Bu 500-600 hektarlık alanın tam olarak tespitini inşallah yangın kontrol altına alındıktan ve gerekli ölçümler yapıldıktan sonra daha net olarak ifade edilebilecek durumda olacağız. Teselli bulduğumuz en önemli husus, gerek insan noktasında gerekse canlı hayvan noktasında herhangi bir zayiatın olmaması." sözleri ile aktardı.

2 bin 400 civarında vatandaşın, zarar görmemeleri, yangından olumsuz etkilenmemeleri için bulundukları mahalleden tahliye edildiklerini açıklayan Kirişci, 10 uçak, 17 helikopter, 179 arazöz, 21 ilk müdahale aracı, 29 iş makinasıyla çalışma yapıldığının bilgisini verdi.

VE ALAÇATI

Çeşme'deki yangının sebebi belli oldu! Çiftlik çalışanları kaynak yaparken kıvılcım çıkarmış - Son Dakika

Bu arada söz konusu yangının, bölgede bulunan bir çiftlikte çalışan işçilerin kaynak yaptığı sırada çıkarttığı kıvılcım nedeniyle çıktığı öğrenilirken . Kaynak sırasında sıçrayan kıvılcımların kuru otları tutuşturması sonucu başlayan yangınla ilgili 7 işçi gözaltına alındı.

Gözaltına alınan şüphelilerin ilk ifadelerinde, yakındaki bir çiftlikte çalışan işçi olduklarını, yangının kaynaktan çıkan kıvılcımdan çıktığını söyledikleri öğrenildi.

Aynı zamanda Çeşme Karaköy Mahallesi Karahisar mevkiinde makilik arazide çıkan yangını kontrol altına çalışmaları da sürüyor.

Alevlerin yerleşim yerlerine yaklaşması sebebiyle boşaltılan Sertur ve Özpamir sitesinde vatandaşlar evlerini terk ederken, Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran, çıkan yangının ardından yaptığı açıklamada, “Karaköy Mevkii'nde çıkan yangınla ekiplerimiz tüm gücüyle mücadele ediyor. Olumsuz hava koşulları nedeniyle kontrol altına alınması zorlaşan yangının en kısa sürede kontrol altına alınacağını temenni ediyoruz” diye konuştu.

Çeşme Belediyesi bu sabah başlayan orman yangının Ovacık-Sertur civarında kontrol altına alındığını duyururken farklı bölgelerde devam eden yangın için çalışmaların devam ettiğini açıkladı.

Çeşme Belediyesi, sosyal medya hesabından “Ovacık Sertur civarında çıkan yangın ekiplerimiz tarafından kontrol altına alındı. İlçemizde etkisini gösteren rüzgar nedeniyle farklı bölgelerde devam eden yangınlarda çalışmalarımız devam ediyor. Küçük dikkatsizlikler telafisi zor sonuçlara neden olabilir.” dedi.