Kar yağarken Gök gürlemesi neden olur?  Kar yağarken gök gürültüsü ne anlama gelir? Kar yağarken şimşek çakar mı  ? İstanbul'da gök gürültüsü sebebi nedir ? kar ve gök gürültüsü arasındaki ilişki nedir?  İstanbul'da sabah saatlerinde başlayan yoğun kar yağışı ile birlikte kar yağarken Gök gürlemesi şimşek çakması vatandaşı Tedirgin etmekte. Şu sıralar İstanbul ve Marmara bölgesindeki vatandaş kar yağarken Gök gürlemesi nin sebebini araştırıyor.

İstanbul ve Marmara Bölgesi'nde yaklaşık bir haftadır söylenilen kar yağışı nihayetinde başladı. Hava sıcaklığının sıfırın altına düştüğü anda başlayan kar yağışı sonrasında gök gürültüsü de duyan vatandaşlar Tedirgin bir şekilde kar yağarken gök gürültüsü neden olur aramasını yapmaya başladı.  Peki kar yağışı ile gök gürültüsü arasındaki ilişki nedir?

Kar yağarken gök gürültüsü neden olur


Kar yağarken gök gürültüsü neden olur sorusunun yanıtı olarak genellikle denize kıyısı olan bölgelerde yaşanan bir olay olarak karşımıza çıkmaktadır . Denizin üzerindeki havanın soğuk olması sıcak deniz üzerinden buharlaşan hava üzerindeki soğuk havanın içerisinde hızla yükselmesi ile bulutların içerisinde tanecikler oluşmakta ve bu doğuluların buz parçaları ile iletişime geçmesi sonrasında gök gürültüsü oluşuyor. Aslında bir doğa olayı tabiri ile karşımıza çıkan kar yağarken gök gürültüsü neden olur sorusunun yanıtı ile birlikte kar yağarken Şimşek çakmasının sebebini de sizler için Araştırdık....

Kar yağarken Şimşek neden Çakar?


Özellikle de deniz kenarına kıyısı bulunan bölgelerimizde her kar yağdığında gerçekleşmeyen gök gürültüsü ya da Şimşek olayı aşırı soğuk hava ile alakalı bir durum olarak meteoroloji uzmanları tarafından nitelendiriliyor.

Meteoroloji Uzmanı Melik Ahmet Taştan konuyla ilgili ''Sıcak deniz üzerinden buharlaşan hava üzerindeki soğuk hava içerisinde hızla yükseliyor. Yükselen hava bulut içerisinde küçük dolu tanelerine dönüşüyor. Bu dolular bulutun içinde bulunan buz parçalarıyla elektriksel etkileşime geçince gök gürültüsü oluşturuyor. Zaman zaman karasal bölgelerde de kar yağışı sırasında bu sesler duyulabilir." dedi.