Hepimiz güçlü kalmak için her gün bir kutu ıspanak yiyen “Temel Reis” değiliz. Ancak diyetimizde sağlıklı miktarda demir bulunduğundan emin olmak önemlidir. Mineral, anemiyi önlemeye ve enfeksiyona karşı direnci artırmaya yardımcı olabilir. Ve saçımız söz konusu olduğunda demir hayati bir rol oynar. Peki, Demir eksikliği saç dökülmesine neden olur mu?

Dermatolog Melissa Piliang, MD “Demir, saç büyümesi ve saç sağlığı için gerçekten önemlidir” diyor . “ Saç dökülmesi yaşayan hastaları gördüğümüzde, genellikle demir eksikliği taraması için laboratuvarlar yapıyoruz. Kadınlarda demirin düşük olduğunu bulmamız alışılmadık bir durum değil.” Dr. Piliang, düşük demir açısından kimlerin risk altında olabileceğini ve saç dökülmesinin nasıl tedavi edileceğini paylaşıyor.

Demir eksikliği saç dökülmesine neden olabilir mi?

Evet. Demir, vücudunuzun kırmızı kan hücrelerinizde bulunan bir protein olan hemoglobin üretmesine yardımcı olur. Vücudunuzun hücrelerine oksijen taşır, büyümelerine ve onarımlarına yardımcı olur. Bu, vücudunuzun saç büyümesine yardımcı olan hücrelerini içerir.

Dr. Piliang, “Pek çok kadının demiri düşük” diyor. "Saç dökülmesi, hastaların fark ettiği ilk işaret olabilir."

Demire bağlı saç dökülmesi için kimler risk altındadır?

Bazı kişilerin demire bağlı saç dökülmesi yaşama olasılığı daha yüksektir.

Kadınlar

Demir, özellikle aylık periyotları olan ve diyetlerinde çok fazla demir alabilen veya alamayan çocuk doğurma çağındaki kadınlar için hayati önem taşır.

Dr. Piliang, “Pek çok kadın, en iyi demir kaynağımız olan kırmızı etten kaçınıyor” diyor. "Eğer bir et yiyiciyseniz, bu sorunu çözmenin en iyi yolu haftada iki porsiyon 4 ons kırmızı et almaktır. Bu küçük miktar, çoğu kadın için sağlıklı demir seviyelerini korumak için yeterli olmalıdır.

Vejetaryen/vegan diyetini uygulayan kişiler

Vejetaryen veya vegan olanlar, iyi demir kaynakları olan yiyecekleri dahil etmeye odaklanmak isteyebilirler.

Dr. Piliang, “Vejetaryen veya vegansanız, fasulye, ıspanak ve diğer koyu yeşil yapraklı sebzeleri demir kaynağı olarak yiyebilirsiniz” diyor. "Ancak, bitki kaynaklı demir tamamen emilmez."

Dr. Piliang, vücudunuzun demiri tamamen emmesine yardımcı olabileceğinden, diyetinizin C vitamini yüksek gıdaları içerdiğinden emin olmanızı önerir.

Ağır egzersiz yapan insanlar

Koşma veya yüksek etkili aerobik egzersiz gibi ağır egzersizler eklemlerinizde veya midenizin astarında küçük yırtılmalara neden olabilir.

Dr. Piliang, "Bu küçük gözyaşları biraz kan sızdırıyor" diyor. "Zamanla ve düzenli egzersizle bu, demir kaybına ve sonunda kansızlığa yol açabilir."

demir-eksikligi-sac-dokulmesine-neden-olur-mu-2

Demir eksikliğinden kaynaklanan saç dökülmesi tekrar uzar mı?

Evet. Demir eksikliğinden kaynaklanan çoğu saç dökülmesi tersine çevrilebilir.

Saç dökülmesi yaşıyorsanız ve bunun demir eksikliğinden kaynaklanabileceğini düşünüyorsanız, Dr. Piliang doktorunuzla konuşmanızı önerir. Bir kan testi, düşük demir seviyeniz olup olmadığını belirleyebilir.

Takviye almaya ve diyetinizi değiştirmeye ek olarak, minoksidil gibi saçların yeniden uzamasına yardımcı olan bir ürün kullanmak isteyebilirsiniz.

Dr. Piliang, “Demir açısından zengin besinlerle sağlıklı bir diyet yapmak veya demir takviyesi almak, eksikliği giderebilir ve saçların yeniden çıkmasına neden olabilir” diye açıklıyor.

Diyetinize nasıl daha fazla demir eklenir?

Takviyeler ekleyerek veya yeme alışkanlıklarınızı değiştirerek diyetinize daha fazla demir alın.

Takviyeler

Demir takviyeleri genellikle kabızlığa neden olur, bu nedenle yavaş salınan takviyeler tercih edilir. Yine de demir takviyesi almadan önce doktorunuzla konuşmanız önemlidir.

Dr. Piliang, "Narenciye meyvelerinde veya bazı kombinasyon takviyelerinde bulunan C vitamini ile demir almak, midenin demir emilimini artırır" diyor.

TAYLAN MAHMUT ÇORTA SİYASET SAHNESİNDE! TAYLAN MAHMUT ÇORTA SİYASET SAHNESİNDE!

Diyet değişiklikleri

Dengeli bir diyet yemek, her gün önerilen miktarda demir almanıza yardımcı olabilir. Ispanak, brokoli, bezelye, soya peyniri gibi demir açısından zengin besinler ile sığır ve kuzu eti gibi demir açısından zengin etleri tüketin.

Ayrıca C vitamini yüksek yiyecekleri de dahil etmek istersiniz. Portakal, çilek ve domates düşünün.

Dr. Piliang, “C vitamini vücudunuzun gıda veya takviyelerde tükettiğiniz demiri emmesine yardımcı olur” diyor. “Paranızın karşılığını en iyi şekilde almak için, demir açısından zengin gıdalar veya takviyelerinizle birlikte C vitamini açısından zengin gıdalar yiyin.”

Genel olarak, duş giderinizde daha fazla saç fark ederseniz, doktorunuzla konuşma zamanınız gelmiş olabilir. Demir eksikliğiniz varsa, doktorunuz ileriye dönük en iyi yolu tartışacak ve saç dökülmesini durdurmaya yardımcı olacak yollar önerecektir.

Dr. Piliang, “Birçok şey saç dökülmesine neden olabilir” diyor. “Saç dökülmesinde artış yaşıyorsanız, sizin için en iyi tedavi planını belirlemeye yardımcı olmaları için dermatoloğunuza görünün.”