Demir Kubbe'de görevli askerler kanser oldu! Demir Kubbe nedir?

Demir Kubbe füze savunma sisteminde görev yürüten İsrail askerlerinin kanser oldukları iddia edildi. Demir Kubbe nedir? Demir Kubbe neden kansere yol açıyor? Ayrıntılar haberimizde...

Dünya 01.05.2021 - 15:40 04.05.2021 - 04:18 İlan35
Demir Kubbe'de görevli askerler kanser oldu! Demir Kubbe nedir?

Demir Kubbe füze savunma sisteminde görev yürüten İsrail askerlerinin kanser olmaları üzerine tartışmalar başladı. Söz konusu askerler, füze savunma sistemi nedeniyle kansere yakalandıklarını iddia etti. Bazı askerler, füze savunma sisteminden radyasyon yayıldığını, bu durumun da farklı hastalıklara neden olduğunu ileri sürdü. Askerler tarafından İsrail Savunma Bakanlığı hakkında yasal sürecin başlatıldığı öğrenildi. 

"Sırtım ve bacaklarım ağrıyordu"

Ran Mazor isimli bir asker, Demir Kubbe füze savunma sisteminde görev yürüttüğü dönemde sık sık bacaklarının ve sırtının ağrıdığını söyledi. Mazor, Demir Kubbe'nin sahip olduğu radar sistemi nedeniyle kemik kanserine yakalandığını ifade etti. Demir Kubbe füze savunma sisteminde görev yürüten İsrail askerleri arasında kanser vakalarının fazla olduğuna dair bir çalışma da bu iddialara güç kazandırdı. 

İddiaları kabul etmedi

Fakat konuya ilişkin açıklamada bulunan İsrail Savunma Bakanlığı, söz konusu verilerde anormal bir durum bulunmadığını bildirdi. Açıklamada, Demir Kubbe füze savunma sistemi nedeniyle askerlerin kanser olduklarına dair iddialar kabul edilmedi. 

"30 asker kanser oldu" iddiası!

Adam Shafer isimli bir gazeteci, iki yıl önce yaptığı açıklamada, Demir Kubbe füze savunma sisteminde görev yürüten 30 askerin kanser olduğunu iddia etmişti. 

Demir Kubbe nedir?

Demir Kubbe, İsrail'e ait bir füze savunma sistemi.

Söz konusu füze savunma sisteminin temelleri, Hamas ve Hizbullah tarafından düzenlenen saldırıların yoğunlaştığı bir süreçte yani 2000'li senelerin başlarında atıldı. Demir Kubbe, İsrail Savunma Bakanlığı bünyesinde yer alan Rafael isimli şirket tarafından üretildi. En az 4, en fazla 70 kilometre uzunluğunda menzile sahip olan Demir Kubbe, kamera ve radarlarla çalışıyor. Demir Kubbe, top mermileri ile roketleri birkaç saniye içerisinde belirledikten sonra hemen ortadan kaldırıyor. 

ABD'nin (Amerika Birleşik Devletleri), Demir Kubbe'nin maliyetinin 1 milyar dolardan fazlasını karşıladığı ifade ediliyor. 3 metre uzunluğundaki Tamir füzelerini kullanan Demir Kubbe bataryası, Tamir füzelerine sahip 3 tane fırlatma rampası, komuta-kontrol merkezi ve radardan meydana geliyor. Demir Kubbe füze savunma sistemi tarafından 10 füzeden 8'inin ortadan kaldırılabildiği ifade ediliyor. 

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@