CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun ÖTV indirimi sözü vermesi sonrası hükümetin yayımladığı yeni ÖTV tebliği piyasaları resmen karıştırdı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, medya hesabı üzerinden, “Birkaç ay araç almayı ertelerseniz, Bay Kemal olarak sözümdür: İkinci el araba parasına, sıfır araba aldıracağım sizlere” demesi ile ÖTV konusunda resmen bir kamuoyu oluşturmayı başardı.

Türkiye’de yaşanan ekonomik yıkımda otomobile erişimin artık bir "hayal" olma noktasına gelmesi tepkilere neden olurken, üst üste gelen zamlar nedeniyle yüzde 80 ÖTV dilimi altında kalan model sayısı da 10’un altına düşmüştü.

İç Anadolu’yu Keşfetmeniz İçin 9 Neden İç Anadolu’yu Keşfetmeniz İçin 9 Neden

Araç Kiralama Nasıl Yapılır? | Koalay

Dünya'daki en yüksek vergi ödemesine maruz kalan Türk milleti en ucuz otomobil fiyatının 400 bin TL’ye yaklaşmış ve de yüzde 45 ve yüzde 50 ÖTV diliminde hiçbir model kalmaması ile bir yıkım daha yaşamıştı.

Tüketici tarafında ÖTV’de yeni bir matrah düzenlemesi beklentisi oluşurken sektörün önde gelenleri yakın zamanda olası bir ÖTV indirimi beklemediklerini dile getirse de son iki günde yaşanan gelişmeler denklemi değiştirmiş görünüyor.

Yaşanılanların ışığında oluşan kamuoyunda otomobile ÖTV indirimi konusunda beklentinin artık ciddi seviyede yükselmesi, bütçe imkanları dahilinde bir düzenleme yapılmasının gerekliliğini ortaya çıkarttı.

Araç kiraladı bir yıl sonra evinden oldu - Son Dakika Milliyet

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Başkanı Ali Haydar Bozkurt ise gelinen son durum ile ilgili olarak “Keşke ÖTV indirimi gelse diyorum ama biz bu yönde bir yaklaşım gözlemlemiyoruz. Sektör olarak öncelikle matrah güncellemesinin yapılmasını bir de engelli ÖTV muafiyet güncellemelerinin yapılması gerektiğini söylüyoruz. Öncelikle bu iki konunun acilen çözülmesi gerekiyor.” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "İkinci el araba parasına, sıfır araba aldıracağım sizlere” diyerek özetle önümüzdeki seçimlerde iktidara gelmeleri halinde daha ulaşılabilir olan alt segment araçlarda ÖTV’yi dörtte biri oranında azaltacaklarını, sadece lüks araçlardan bu vergiyi alacakları vaadini vermesi geniş bir kesim tarafından alkış ve destek almıştı.

Araç Fiyatları Ne Zaman Düşer | Experix Oto Ekspertiz

Kılıçdaroğlu'nun çağrısı ile sosyal medya baskısı da birleşince ÖTV konusunda bir hamle yapmak zorunda kalan hükümet otomobilde ÖTV düzenleme yetkisine yönelik kanun değişikliği tebliğe taşıdı ama şaşırttı...

Resmi Gazete’de yayımlanan Genel Tebliği değişikliğiyle, daha önce kanunda yapılan düzenleme tebliğe de taşınırken de buna göre, Cumhurbaşkanı Kararıyla GTİP 87.03 pozisyonundaki insan taşıma için yapılmış taşıtların ÖTV’si 3 kata kadar artırılabilecek dendi ki önceki düzenleme 2 katıydı.

Yani bu tebliğde ÖTV indirimine yönelik bir madde yok ancak piyasada bazı kesimlerde bu yönde bir beklenti oluştu çünkü birçok kişi bu ilginç tebliği mantık çerçevesinde ÖTV indirimine bir ön hazırlık olarak yorumladı.

DRD Genel Müdürü Özgür Kara'dan önemli açıklamalar - Otomobil Haberleri

 Aysel Yücel’e konuşan bir Renault bayi yetkilisi ise özellikle Resmi Gazete’de yayımlanan yeni ÖTV tebliğinin piyasada bir belirsizlik yarattığını, bazı tüketicilerin alımlarını ötelediğini açıklayarak bu savı doğruladı.

 Hatta bayi 12 araç almak için sipariş veren bir pazarlama şirketinin temsilcisinin bayiyi arayarak, “Araçları biraz bekletelim” dediğini örnek olarak verdi.

Bir Fiat bayisi yetkilisi ise piyasadaki belirsizliği doğrulayarak “Gün içinde müşteri tarafında iptaller oldu ancak bunun tebliğden mi, Kılıçdaroğlu’nun açıklamasından mı yoksa son dönemde banka kredi alımlarında yaşanan güçlüklerden mi olduğunu anlamak kolay değil” dedi.