Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, deprem bölgelerindeki iyileştirme çalışmalarıyla ilgili dikkat edilmesi gerekenler hakkında uyarılarda bulundu.

Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, resmi sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımda deprem bölgelerinde başlayan iyileştirme çalışmalarıyla ilgili dikkat edilmesi gereken hususlara değinirken altyapının da yapı stoku kadar önemli olduğunu dile getirdi.

Prof. Dr. Naci Görür, deprem bölgelerinde yapı stoku kadar altyapıya da önem verilmesi gerekildiğini söylerken yeni inşaatları yaparken yerleşim alanlarının su ve kanalizasyon şebekelerine de özen gösterilmesi gerekildiğini ifade etti. Bununla beraber Prof. Dr. Naci Görür, yaşanan bu deprem felaketinde içme suyunun olmaması, olanın da lağım suyu ile karışmış olması da şebekelerin ne kadar önemli olduğunu gösterdiğini ve su, doğalgaz, kanalizasyon borularının da rastgele döşenmemesi gerektiğini ifade etti.

Madison Beer ifşa görüntüleriyle gündemde! Adı Kenan Yıldız ile aşk haberlerine karışmıştı! Madison Beer ifşa görüntüleriyle gündemde! Adı Kenan Yıldız ile aşk haberlerine karışmıştı!

Zemin profili, sıvılaşma, deprem ve temel hasar faktörlerinin de belirlenmesi ve hesaplanması gerekiyor

Öte yandan Prof. Dr. Naci Görür sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, döşenecek hatlar boyunca da zemin profili, sıvılaşma, zemin yer değiştirme, deprem ve temel hasar faktörlerinin belirlenmesini ve olabilecek büyük bir depremde de hasar alıp almayacağını alacaksa da ne kadar hasar alacağını hesaplayıp hat döşemesinin ona göre önlem alınarak yapılması gerektiğini vurguladı.

Bu hatların mutlak suretle elastik olması, parsel bağlantılarında elastik bağlantıların kullanılması ve uygun örtü ile teknolojiyle örtülmesinin son derece önemli olduğunun altını çizen Prof. Dr. Naci Görür, tüm boruların da elastikiyeti fazla çelik veya HDPE borulardan olmasının şart olduğunu da ifade etti. Ayrıca Prof. Dr. Naci Görür, alışılagelmiş betonarme, asbest çimento gibi malzemelerin asla kullanılmaması gerektiğini belirtti ve saydığı faktörlerin de belirlenebilmesi için bölgede mikro bölgeleme çalışmalarının da yapılmış olmasının gerektiğinin de önemli olduğunu dile getirdi.