Kahramanmaraş merkezli depremlerde, can kaybı 45 bin 89 kişiye yükseldi.

Kahramanmaraş merkezli depremlerde can kaybı 45 bin 89 oldu. 7,7 büyüklüğündeki ilk depremin ardından 11 bin 20 artçı sarsıntı yaşandı. Deprem bölgesinde 358 bin 37 çadırın kurulumu tamamlanırken 11 il ve 332 noktada konteyner kentler oluşturuldu.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Bakanlığı (AFAD), 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerde 45 bin 89 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. AFAD’ın yaptığı bir başka açıklamaya göre ana depremlerin ardından 11 bin 20 artçı deprem daha meydana geldi. Kahramanmaraş, Elâzığ, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Adıyaman, Osmaniye, Hatay, Kilis ve Malatya’yı vuran deprem 45 bin 89 kişinin kaybına neden oldu. Kendi imkanlarıyla başka illere giden ve bölgeden tahliye edilen, gittikleri illerde valilik veya kaymakamlıklara başvuru yaptıranların sayısı 1 milyon 971 bin 589’a yükseldi.

Erkekler futbolda 1959'dan günümüze devam eden Süper Lig tarihinde en fazla küme düşen takım hangisidir? Erkekler futbolda 1959'dan günümüze devam eden Süper Lig tarihinde en fazla küme düşen takım hangisidir?

Bölgede AFAD, PAK, JAK, JÖAK, DİSAK, Sahil Güvenlik, DAK, Güven, itfaiye, tahlisiye, MEB, STK'ler ve uluslararası arama kurtarma personelinden oluşan toplam 6 bin 368 arama kurtarma personeli görev almaya devam ediyor. Aynı zamanda deprem bölgelerinde AFAD, emniyet, jandarma, MSB, UMKE, ambulans, yerel güvenlik, yerel destek ekipleri ile gönüllüler ve saha personelinden toplam 234 bin 636 kişi bulunuyor. Afet bölgesinde başta ekskavatör, çekici, vinç, dozer, kamyon, treyler, greyder, vidanjör gibi iş makineleri olmak üzere toplam 18 bin 40 aracın çalışmaları devam ediyor.

Deprem bölgelerine, personel ve malzeme sevkiyatı için kurulan hava köprüsü ile Hava Kuvvetleri, Kara Kuvvetleri, Deniz Kuvvetleri, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Sağlık Bakanlığı ve Orman Genel Müdürlüğüne bağlı olan  76 uçak ve 116 helikopterlerle bugüne kadar 13 bin 999 sorti yapıldı. Tüm bunların yanında deprem bölgesine, Milli Savunma Bakanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından toplam 38 gemi görevlendirildi.

358 Bin 37 Çadır Kuruldu

Depremden büyük oranda etkilenen bölgelere bakanlıklar, ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından sevk edilen 358 bin 37 çadır kuruldu. Bunun yanında 11 il ve 332 noktada konteyner kentler oluşturulurken, 10 il ve 162 noktada konteyner kent kurulumu ile ilgili çalışmalar devam ediyor.

Bu çalışmalarla beraber; Afet bölgesi ve afet bölgesi dışında çadır, konteyner, GSB yurtları, oteller, kamu misafirhaneleri, MEB tesisleri ve diğer tesislerde barınma hizmeti sunulan kişi sayısı 1 milyon 915 bin 687’e ulaştı.