Yeşilçam'ın dev ismi Cüneyt Arkın vefat etti...

İç Anadolu’yu Keşfetmeniz İçin 9 Neden İç Anadolu’yu Keşfetmeniz İçin 9 Neden

Türk sinemasının efsane ismi, ekranların en büyük jönü Cüney Arkın 84 yaşında hayata veda etti.

Cüneyt Arkın veya gerçek adıyla Fahrettin Cüreklibatır, Türk sinema oyuncusu, senarist, yapımcı, yönetmen ve doktor olan ve bir döneme damga vuran ismin aramızdan ayrıldığı haberi sabah saatlerinde geldi.

Değerli sanatçının dün gece rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldığı haberleri gelirken, hastaneden yapılan açıklamada ise şunlar söylendi;

"Türk sinemasının değerli oyuncusu sayın Cüneyt Arkın kalbinin durması sebebiyle ambulansla geldiği Liv Hospital’da yeniden canlandırma çabalarına rağmen hayatını kaybetti. Türk sinemasının dev oyuncusunu kaybetmenin üzüntüsü içindeyiz. Cüneyt Arkın’ın ailesine ve tüm sevenlerine baş sağlığı diliyoruz" denildi.

CÜNEYT ARKIN KİMDİR?

Usta sanatçı Cüneyt Arkın hayatını kaybetti

Eskişehir'in Karaçay köyünde 8 Eylül 1937 dünyaya gelen büyük değer Cüneyt Arkın'ın babası da Türk Kurtuluş Savaşı'na katılmış Hacı Yakup Cüreklibatır'dır.

Lise öğrenimini Eskişehir Atatürk Lisesinde gören değerli ismin buradaki sınıf arkadaşlarından birisi de Yılmaz Büyükerşen'di. Cüneyt Arkın 1961 yılında İstanbul Tıp Fakültesinden mezun oldu ve memleketi Eskişehir'de, yedek subay olarak askerliğini yaparken, Göksel Arsoy'un başrol oynadığı Şafak Bekçileri (1963) filminin çekimleri sırasında yönetmen Halit Refiğ'in dikkatini çekmişti.

Askerliğini bitirdikten sonra Adana ve civarında doktorluk yapan usta isim 1963 yılında Artist dergisinin yarışmasında birinci oldu ve 1963'te Halit Refiğ'in teklifiyle sinema oyunculuğuna başladı.

Cüneyt Arkın o dönem sadece 2 yıl içinde en az 30 film çevirdi.

Cüneyt Arkın ilk evliliğini 1964 yılında kendisi gibi doktor olan sınıf arkadaşı Güler Mocan ile yaptı ve 1966 yılında kızları Filiz doğdu. Ancak Arkın'ın yeni gelişen sinema oyuncusu kariyeri nedeniyle evlilik uzun sürmedi.

Cüneyt Arkın bir çini fabrikası sahibi olan varlıklı bir ailenin kızı Betül Işıl ile tanıştı. İsviçre'de bir üniversite mezunu olan Işıl, o sırada uçuş görevlisi olarak çalışıyordu ve Cüneyt Arkın, 1968 yılında boşandıktan bir yıl sonra, 1969'da Betül (Işıl) Cüreklibatır ile nişanlandı,

Ancak 1970'te evlenselerde ve 1971'de boşandılar. Kısa süre sonra ise yeniden evlendiler ve bu evlilikten de Kaan ve Murat adlarında iki çocuğu oldu.

Türk milliyetçisi kimliğiyle bilinen Cüneyt Arkın 2002 Genel Seçimlerinde Anavatan Partisi'nden Eskişehir milletvekili adayı olması için Mesut Yılmaz tarafından teklif götürüldü.  Sonraki yıllarda ise İşçi Partisi adına düzenlenen ve bir grup bilim adamı, aydın ve sanatçının katıldığı İşçi Partisi Hükümeti’nde Göreve Hazırız kampanyasına katılarak, yeniden siyaset sahnesinde adını duyurmuştu.