DEVA Partisi'nden HDP'ye: Soyunuzun tükenmesini umuyorum!

DEVA Partisi (Demokrasi ve Atılım Partisi) Kurucular Kurulu üyesi Metin Kaşıkoğlu, HDP'nin (Halkların Demokratik Partisi) 1915 Olayları'na ilişkin yaptığı paylaşıma verdiği yanıtta, "Soyunuzun yakın zamanda tükenmesini umut ediyorum." ifadesini kullandı. 

Güncel 26.04.2021 - 11:18 04.05.2021 - 04:18 İlan35

ABD (Amerika Birleşik Devletleri) Başkanı Joe Biden'ın 1915 Olayları'nı "soykırım" olarak nitelendirmesinin ardından HDP'den (Halkların Demokratik Partisi) hiç de şaşırtmayan bir paylaşım geldi. HDP'nin (Halkların Demokratik Partisi) sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, "Ermeni Soykırım" utancı ile yüzleşilmesi gerektiği ifade edildi. Bu paylaşıma DEVA Partisi (Demokrasi ve Atılım Partisi) Kurucular Kurulu üyesi Metin Kaşıkoğlu'dan oldukça sert bir tepki geldi. 

"Soyunuz tükensin"

Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Kaşıkoğlu, HDP'nin (Halkların Demokratik Partisi) böyle giderse yakın zamanda PKK terör örgütüne yönelik soykırım yapıldığını da ileri süreceğini belirtti. Kaşıkoğlu, paylaşımında, "Soyunuzun yakın zamanda tükenmesini umut ediyorum." ifadesini kullandı. 

Paylaşımı silmek zorunda kaldı

Söz konusu paylaşım HDP'yi (Halkların Demokratik Partisi) iyice öfkelendirdi. DEVA Partisi (Demokrasi ve Atılım Partisi) Genel Başkanı Ali Babacan'ın talimatı üzerine Kaşıkoğlu'na gereken uyarıların yapıldığı ve söz konusu ismin paylaşımını silmek zorunda kaldığı öğrenildi. Kaşıkoğlu, bu paylaşımı nedeniyle HDP'den (Halkların Demokratik Partisi) özür diledi. 

Ne olmuştu?

HDP (Halkların Demokratik Partisi) Merkez Yürütme Kurulu tarafından 24 Nisan 2021 tarihinde yapılan açıklamada, Teşkilat-ı Mahsusa'nın 24 Nisan 1915 tarihinde 250 Ermeni entelektüeli ve siyasetçiyi zorla sürgüne yolladığı ve katlettiği ileri sürülmüştü. Açıklamada, söz konusu tarihin sözde "Ermeni Soykırımı"nın başladığı tarih olduğu iddia edilen açıklamada, Ermenilerin uzun süredir yaşadıkları topraklarından sürüldükleri ve katledikleri belirtilmişti. Anadolu'nun Hristiyansızlaştırılmasına yönelik bir politika yürütüldüğü kaydedilen açıklamada, "soykırım" sonucunda kültürel varlığın ve mülkiyetin el değiştirdiği ifade edilmişti. 

Açıklamada, Türkiye'nin 106 senedir sözde "Ermeni Soykırımı" ile yüzleşmediği kaydedilerek, bu suçun yinelendiği ve günümüze kadar taşındığı aktarılmıştı. Büyük suçun cezasız kaldığı belirtilen açıklamada, nefret ve ayrımcılık suçlarının artık sıradan hale geldiği kaydedilmişti. Açıklamada, toplumsal, hukuki ve insani bakımdan sözde "Ermeni Soykırımı" ile artık yüzleşilmesi gerektiği ifade edilerek, bu konunum iç veya dış siyasete göre kurban edilemeyeceği aktarılmıştı. 1915 Olayları'nın politik bir durumun neticesi olarak gündeme getirilemeyeceği belirtilen açıklamada, sözde "Ermeni Soykırımı"nın gerçekleştiği ve adaletinin bundan sonra sağlanması gerektiği belirtilmişti. 

Sözde "Ermeni Soykırımı"nın halklara yönelik katliamcı zihniyetin bir simgesi olduğuna dikkat çekilen açıklamada, Ermenilere yönelik sözde "soykırımı" yaşayanların üzüntüsünün paylaşıldığı ve "katledilen" Ermenilerin saygıyla anıldığı kaydedilmişti. HDP'nin (Halkların Demokratik Partisi) bu açıklaması, içimizdeki düşmanları bir kez daha aleni bir şekilde göstermiş oldu.

Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@