Her gün bir şekilde bir şeyler alıyoruz. Peki gelinen ekonomik şartlarda neyi nasıl alacağımızı biliyor muyuz? Malum devir tasarruf devri. Unutmayın ki “para harcarken kazanılır”. O halde kapsamlı bir harcarken kazanmanın yer aldığı bir yazı okumak ister misiniz?

Artık artan kurlar karşısında ucuza alım için yurtdışı alışveriş şansımız kalmadığı için bunu geçiyoruz ancak bir klasik var ki bunu geçmiyoruz ve en baştan söylüyoruz. Değerli büyüğümüz Sakıp Sabancı’nın da “ucuz mal alacak kadar zengin değilim” dediği gibi asla ama asla kaliteden ödün vermeyin diyerek alışveriş tüyolarımıza başlıyoruz.

5f443e8b55427f1a14b01da2

1-      Öncelikle satıcıların üzerimizde uyguladığı algı oyunlarının farkında olalım. Tabi ki çok detaylı bir konu ama biz akıllı ve ucuz alışveriş için zaruri bilmemiz gerekenlere yer veriyoruz sadece.

-          Hem telefon hem de e-postalarına gelen mağaza üyeliklerden ivedi şekilde kurtulman lazım. Zira amaç bir şeyler satın almanı tetiklemek. İptal etmek için zaman ayır pişman olmayacaksın.

-          İnsanlar genellikle sağ elini kullandığı için bir alışveriş merkezi ya da mağazaya girdiğinde de sağ tarafa yönelir. Bu sebeple de daha çok kazandıran ürünler, sağ taraftadır. Bunu unutma.

-          Market sepetleri ve arabaları “Henüz yeterince alışveriş yapmadım” demeniz için özellikle büyüktür. Bu sebeple asla listesiz alışverişe çıkmayın.

-          Büyük marketlerde sebze meyveler girişte bulunur çünkü ilk etapta sebze meyve aldığınızda ileriki reyonlardan aldığınız abur cuburlar yüzünden daha az suçluluk hissedip daha fazlasını alırsınız. Bu sebeple bu reyona en son uğrayın.

-          “Sadece bugüne özel”, “son 2 gün” gibi süreler acele satın alma kararı içindir. Bunlardan etkilenmemeyi öğrenin.

Akbank ve 2 Kamu bankası açıkladı! Bankalarda hesapları olanlara 90.000 TL ödenecek! Bugün son! Akbank ve 2 Kamu bankası açıkladı! Bankalarda hesapları olanlara 90.000 TL ödenecek! Bugün son!

2-      Çağa ayak uydurun ve alışverişinizi internetten yapmaya çalışın. Mağazada beğendiğiniz şeyleri, internetteki sitelerden kontrol edip daha ucuza alabilirsiniz. İnternet alışverişi dediğimiz zaman da gerekli bilgileri atlamayalım.

-          Kupon/kod kullanmaya özen gösterin. Mağazaların hediye çeklerini, internet sitelerininse size özel verdikleri kodları mutlaka takip edin.

-          Para/puan biriktiren kartları/uygulamaları kullanın. Biriktirdiğin puan ve paralar harcarken kazandıracak.

-          İnternette reklamları ile ulaştığınız fiyat en ucuzu olmayabilir. Mutlaka alışveriş sitesinde o ürünü tekrar arayınız. Daha uygun fiyatlı çıkması muhtemel.

-          Ürünleri stoklu almaya özen gösterin. Uzun dönemli bozulmayacak olan ihtiyaçlarınızı toplu alın.

-          Cashback sitelerini kullanarak alışveriş tutarınızın belli kısmını geri alabileceğinizi unutmayın. Örnek vermek gerekirse Linkledim.com bunlardan birisi.

-          Sponsorlu ürünleri yani reklam ürünlerin hemen almayın. Alacağın ürünü mutlaka sitede aratın.

-          Firmalar gramajı düşürerek kendilerini ucuz gösterme yoluna gidebiliyor. Mutlaka gramajını kontrol edin.

-          Akıllı alışveriş için fiyat alarmı kurun. Bazı sitelerde bu özellik var. Böylece fiyat düşünce haberiniz olur.

-          Kargo ücreti dahil veya hariç karşılaştırmasına mutlaka dikkat edin oyuna gelmeyin.

-          Fiyat düşüşlerinin mantıklı olup olmadığını araştırın. 1000 TL’lik bir ürün 200-300 TL’ye düşmez.

alisveriste-para-kazandiran-yollar

3-      Alışveriş yaparken aşağıdaki soruları sormayı ve cevaplamayı unutmayın.

-          Alacağım ürünü bir defadan fazla giyebilecek miyim?

-          Onu başka parçalarla kombin edebilir miyim?

-          Bir kere giydikten sonra dolaba kaldırıp unutacak mıyım?

4-      Yani klasiklere yatırım yapmaktan korkmayın. Herkesin gardırobunda bulunması gereken klasik parçaları sezonun trendi modelleriyle karıştırmak sizi ‘yeni’ göstermeye yetecektir.

e0ee517a63a23ab4d17fed737c0071d1

5-      Bir satıcının en büyük becerisi alınacak ürünü yüksek fiyattan satmaktır bu sebeple mutlaka pazarlık yapın.

6-      Alışveriş ya da tatil amaçlı gittiğiniz yerlerde fatura ya da fişle birlikte elinize tutuşturulan kağıtları, gazetelerin arasından çıkan, kapınızın demirine sıkıştırılan o broşürleri mutlaka inceleyin. İşe yarar çok fazla indirim şansı yakalayacaksınız.

7-      Defolu ürün diye bir şey duymadıysanız duyun ve şans verin. Örneğin bazı yerleri kaçık ya da lekeli olan bir kazak 100 TL’yken 15 TL’ye satılabiliyor.

8-      Kitap alışverişlerinde ilk tercihiniz sahaflar olsun.

9-      Fabrika satış mağazalarına mutlaka uğrayın.

10-   Özellikle kıyafet alışverişi için pasajlara da şans verebilirsiniz. Önemli markaların ihracat fazlası ürünleri pasajlara mutlaka düşüyor.

11-   Özellikle gıda alışverişi için marketler değil de pazarlar daha iyi bir seçim olabiliyor.

12-   Son olarak mutlaka ama mutlaka alışveriş listesi yaparak alışverişe başlayın.

Unutmadan; Daha ucuz alışveriş yapmaya katkı sağlayan indirim kodlarını internette indirim kodu paylaşan sitelerden bulabilirsiniz. Arama motorundan indirim kodu, indirim kuponu gibi aramalar yaparak ilgili sitelere kolayca ulaşmak mümkün.