Ve karar çıktı, devlet 1300 TL ödüyor! ATM ve PTT üzerinden başvurular yapılıyor, bankamatik kartı olanlara hemen yatıyor! Maddi sıkıntı çeken vatandaşlar için devlet tarafından verilecek her ödeme önem taşıyor. Özellikle pandemi sürecinde devletin yaptığı yardım kalemlerini yakından takip eden vatandaşlar için güzel bir haber daha geldi. PTT ve ATM üzerinden başvuru yapan herkese devlet 1300 TL ödeme yapıyor. Ancak ödemeleri almak için başvuru zorunlu. Yani pandemi nakit desteği gibi başvuru yapmadan ödeme gelmiyor. Bankamatik kartı olanlara başvuru doğrultusunda para hemen anında hesaba geçiyor. Peki 300 TL destek ödemesi başvurusu nasıl yapılır?

Devlet tarafından ailelere birçok maddi destek sağlanırken özellikle pandemi döneminde bu desteklerin sayısı arttırıldı. Dar gelirli olan vatandaşlar 2015 tarihinden itibaren sağlanan çocuk yardımı desteğinden faydalanabiliyor. Üstelik 2021 yılında koronavirüs salgınının da etkisi ile ödemeler arttırıldı. Şu anda çocuk yardımı, Bakıcı parası, doğum izni, süt parası gibi kalemlerde toplamda 1300 TL ödeme almak mümkün nokta Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığı ile yapılan ödemeler için PTT ve ATM üzerinden başvuru işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

ve-karar-cikti-devlet-1300-tl-oduyor-atm-ve-ptt-uzerinden-basvuru-yapiliyor-bankamatik-karti-2

ÇOCUK SAYISINA GÖRE ÖDEME ALABİLİRSİNİZ

Devlet tarafından annelere sağlanan en önemli destek kalemlerinden biri çocuk yardımı. Aileler çocuk sahibi olmaya hazırlandıkları dönemde tek sefere mahsus olarak çocuk parası alabiliyor. Ancak ödemenin alınabilmesi için temel kural olarak çocuğun doğum tarihi araştırılıyor. Mayıs 2015 tarihinden sonra Doğan Her çocuk için devlet ödeme yapıyor. Elbette bu ödemeyi alabilmek için de birtakım şartlar bulunuyor. Yeni doğum yapan anneler, 1, 2 ve 3 çocuğu olan anneler farklı farklı ödeme seçeneklerinden faydalanıyor.

ve-karar-cikti-devlet-1300-tl-oduyor-atm-ve-ptt-uzerinden-basvuru-yapiliyor-bankamatik-karti-ola-1

TEK SEFERE MAHSUS 1300 TL'YE ALABİLİRSİNİZ

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığı ile devlet tarafından sağlanan destek ödemesi kalemlerinden biri çocuk parası. Özellikle maddi imkanı olmayan aileler için bu ödeme kalemi büyük önem taşıyor. 2015 yılının Mayıs ayından bu yana yapılan çocuk parası ödemeleri şu anda tek sefere mahsus olarak 1300 TL'ye kadar yapılıyor. Ödemeleri almak için çocukların 2015 yılından doğmuş olması gerekiyor. Bu tarihten sonra dünyaya gelen her çocuk için farklı ödeme yapılıyor.

ve-karar-cikti-devlet-1300-tl-oduyor-atm-ve-ptt-uzerinden-basvuru-yapiliyor-bankamatik-karti-ola-3

2021 ÇOCUK PARASI ÖDEMESİ KAÇ TL?

Anneler ya da yeni anne olacaklar için çocuk parası ödemesi kaç TL sorusu da en çok araştırılan konular arasında yer alıyor. 2015 yılının Mayıs ayından sonra dünyaya gelen ilk çocuk için 300 TL devlet yardımı yapılıyor. Mayıs 2015 tarihinden itibaren ikinci çocuğunu dünyaya getiren annelere 400 TL ödeme veriliyor. Anne Mayıs 2015 tarihinden sonra 3 ve daha üzeri çocuk yapmışsa 600 TL ödeme alabiliyor. Yani 2015 yılından bu yana annelere 3 çocuk için toplamda ödenen tutar 1300 TL'ye ulaşıyor.

ve-karar-cikti-devlet-1300-tl-oduyor-atm-ve-ptt-uzerinden-basvuru-yapiliyor-bankamatik-karti-ola-4

ÇOCUK PARASI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Devletten çocuk parası ödemesi almak isteyen vatandaşların çocuğun kimliği ile birlikte başvuru işlemlerini yapmaları gerekiyor. Eğer çocuğun kimliğini çıkarırken başvuru yapmazsanız kaymakamlıklar üzerinden daha sonra da başvuru yapmanız mümkün.