Devlet 15-30 Ağustos arası hesaplara 1.798 TL yatıracak! Talep patlaması yaşandı, hemen E-devlet'ten başvurun!

15-30 Ağustos arası hesaplara 1.798 TL yatacak! E-devlet sorgulama yapılıyor, size de çıkmış olabilir! E-devlet sorgulama ekranı ve detaylar…

Ekonomi 06.08.2021 - 20:03 06.08.2021 - 20:42 Volkan Arık

15-30 Ağustos arası hesaplara 1.798 TL yatacak! E-devlet sorgulama yapılıyor, size de çıkmış olabilir! E-devlet sorgulama işlemlerini yaparak, ödeme alıp almayacağınızı hemen öğrenebilirsiniz. Devlet sosyal yardım ödemelerine her ay olduğu gibi Ağustos ayında da devam ediyor. Özellikle hasta, yaşlı ve engelli vatandaşların ailelerine devlet tarafından sağlanan evde bakım maaşı ödemelerinin günü de yaklaşıyor. Her ay olduğu gibi bu ayda 15-30 Ağustos tarihleri arasında evde bakım parası ödemeleri hak sahiplerine yapılacak. Peki kimler evde bakım maaşı alabilir? Evde bakım maaşı başvuru şartları nelerdir? Evde bakım maaşı 2021 ne kadar?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından her ay belirli tarihlerde evde bakıma muhtaç hasta yaşlı ve engelli kişilerin ailelerine evde bakım aylığı ödemesi yapılıyor. Evde bakıma ihtiyacı olan vatandaşların ailelerinden kapatılmaması ve ihtiyaçlarının asgari düzeyde karşılanması için verilen bu ödemeler her altı ayda bir zamlanıyor. Evde bakım maaşı almak isteyen vatandaşlar e-devlet sistemi üzerinden başvuru işlemlerini ve sorgulama işlemlerini yapabiliyor. Ağustos ayının gelmesi ile birlikte de evde bakım maaşı aramaları başladı. Evde bakım parasının ne zaman yatacağını öğrenmek isteyenler için biz de detayları Araştırdık. Peki ağustos ayı evde bakım maaşı ödemeleri ne zaman yapılacak soru işareti evde bakım maaşı kimlere verilir?

devlet-15-30-agustos-arasi-hesaplara-1798-tl-yatiracak-talep-patlamasi-yasandi-hemen-1

EVDE BAKIM MAAŞI KİMLERE VERİLİR?

Evde bakım maaşı, bakıma muhtaç olduğu kanıtlanmış olan hasta yaşlı ve engelli kişilere bakan ailelerine ödeniyor. Evde bakım parası ya da evde bakım aylığı olarak da bilinen bu ödemelerden faydalanabilmek için hasta kişinin bakıma muhtaç olduğunun belgelerle kanıtlanmış olması gerekiyor. Evde bakım maaşı alabilmek için aynı zamanda bakımını üstlenen akrabanın aylık asgari ücret tutarının üçte ikisinden fazla geliri olmaması gerekiyor.

devlet-15-30-agustos-arasi-hesaplara-1798-tl-yatiracak-talep-patlamasi-yasandi-hemen-2

E-DEVLET EVDE BAKIM MAAŞI SORGULAMA

Evde bakım maaşı ödemeleri Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından her ay düzenli şekilde yapılıyor. Ödemeleri takip etmek isteyen vatandaşlar ise e-devlet üzerinden maaşlarının yatıp yatmadığını sorgulaya biliyor. TC kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile sisteme giriş yaptıktan sonra arama butonuna Engelli evde bakım ödeme bilgileri sorgulama yazarak açılan sayfada gerekli bilgilere ulaşmak mümkün. Aynı zamanda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı sekmesine giderek de Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama ekranına ulaşabilirsiniz.

devlet-15-30-agustos-arasi-hesaplara-1798-tl-yatiracak-talep-patlamasi-yasandi-hemen-e-devlet-3

SMS İLE EVDE BAKIM MAAŞI SORGULAMA

Evde bakım maaşı ödemeleri Ziraat katılım bankacılığı aracılığıyla alanlar SMS ile evde bakım maaşı sorgulama işlemlerinize yapabiliyor. Cep telefonunuzun mesaj bölümüne büyük harflerle BAKIYE yazarak 4747’ye SMS gönderdikten sonra maaşınızın yatıp yatmadığını öğrenebilirsiniz.

devlet-15-30-agustos-arasi-hesaplara-1798-tl-yatiracak-talep-patlamasi-yasandi-hemen-e-devlet-4

2021 EVDE BAKIM MAAŞI NE KADAR?

Evde bakım maaşı, enflasyon oranına göre her yıl 2 defa zamlanıyor. Temmuz ayının başında ilk 6 aylık enflasyon rakamlarının belli olmasının ardından evde bakım maaşına da zam geldi. Haziran ayına kadar 1654 TL olarak ödenen evde bakım maaşı Temmuz ayından itibaren 1798 TL olarak hesaplara yatırılıyor. Yılın ikinci yarısının enflasyon rakamlarının belli olması sonrasında Ocak ayında evde bakım maaşı yeniden zamlanacak.

AĞUSTOS 2021 EVDE BAKIM MAAŞI NE ZAMAN YATACAK?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ödenen evde bakım maaşı her ay düzenli olarak hak sahiplerinin hesabına yatırılıyor. Evde bakım parası ödemeleri her ayın 15'i ile 30'u arasında tamamlanıyor. Ağustos ayının 15'inden itibaren de belirlenen illerde evde bakım maaşı ödemeleri başlayacak. Ödemeler Her gün farklı illerde yapılıyor. 15 Ağustos tarihinden itibaren evde bakım maaşı yatan iller listesinin Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından açıklanması bekleniyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@