Devlet Anne Babalara Çocukları İçin 13 Bin TL Veriyor! Son Dakika Yapılan Açıklama Sonrasında Kimler Başvuru Yapacak?

Devletin birçok farklı kurumu, anne ve bebeğine yönelik farklı farklı yardım ve özel ödemeler yapıyor. Söz konusu anne ve çocuk ödemeleri ise yaklaşık 13 bin TL civarındadır...

Ekonomi 25.11.2021 - 21:38 25.11.2021 - 21:38 Vural Pars

Çalışırken çocuk sahibi olan kadınlara özel verilen desteklerin ardı arkası kesilmiyor. Devletin birçok farklı kurumu, anne ve bebeğine yönelik farklı farklı yardım ve özel ödemeler yapıyor. Söz konusu anne ve çocuk ödemeleri ise yaklaşık 13 bin TL civarındadır. Ancak birçok kişi ise bu yardımları bilmediği için ödemeler için başvuru yapmıyor.

Çalışan Anneye Doğumdan Sonra da Sigorta Ödemesi Yapılıyor!

Bilindiği gibi ülkemizde çalışan kadınlar, hamilelik izninde toplam olarak 16 haftalık bir ücretsiz izin kullanabilmektedir. Bu toplamdaki 4 aylık süreç (8 haftası doğumdan önce olmak üzere 8 hafta da doğumdan sonra olmak üzere) içerisinde ise doğum yapmış olan kadının sigorta prim ödemeleri devlet tarafından ödenmeye devam ediyor, henüz yeni anne olmuş kadınlara da ödeme yapılıyor. Ancak söz konusu bu durum sadece çalışma hayatında olan kadınlar için geçerlidir. Bu durumda kadının yalnızca sigortalı olması yetmemektedir. Son 1 sene içinde en az 90 gün olmak üzere primlerinin ödenmiş olması gereklidir. Kadınlara verilen destekler de alınan maaşla orantılı olarak verilmektedir.

Çalışan Anne Süt Parası Alıyor!

Doğum yapan kadınlar süt parasını Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan alabiliyor. Emzirme ödeneği olarak 232 TL süt parası alabilecek kadınların bu parayı almak içinse başvuru yapmasına gerek yoktur. Doğum yapıldıktan sonra, doğum yapan annelerin hesaplarına doğrudan 232 TL süt ücreti yatırılıyor.

devlet-anne-babalara-cocuklari-icin-13-bin-tl-veriyor-son-dakika-yapilan-aciklama-sonrasinda-kim1

Doğum Yapan Anneler Yarım Gün Çalışarak Tam Maaş Alabiliyor!

Çalışan anneler için sunulan bir diğer imkan da çalışma durumu ile ilgilidir. Bu imkan sayesinde kadınlar hem çalışmaya devam ediyor hem de çocuklarına gereken zamanı ayırıp, çocuklarını büyütebiliyor. Üç yaşından olmak üzere küçük çocuk evlat edinen veya yeni doğum yapmış olan kadınlar, ilk sahip olduğu çocukları için 2 aylık, ikinci sahip oldukları çocukları için 4 aylık, üçüncü ve devam eden sonraki çocuklarda ise 6 aylık olarak yarım gün çalışma durumunu yaşıyor. Bu yarım günlük çalışma ücreti de işyeri tarafından ödenmektedir. Kalan ücretler ise devlet tarafından ödenmektedir. Bebek sahibi olan annelere devlet bu gibi desteklerle çalışma hayatlarında olmalarını teşvik ediyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@