Bir yanda kentsel dönüşüm diğer yanda barınma problemleri derken, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan müjde geldi. Devlet arazileri üzerine yapılması planlanan konutlar ve çeşitli yapılar gündemde. İstanbul'daki vatandaşları neler bekliyor?

Madison Beer ifşa görüntüleriyle gündemde! Adı Kenan Yıldız ile aşk haberlerine karışmıştı! Madison Beer ifşa görüntüleriyle gündemde! Adı Kenan Yıldız ile aşk haberlerine karışmıştı!

Arsaların satışlarıyla beraber yeni evlerin inşası da hızlanacak. Vatandaşların hem kentsel dönüşüme alternatif olarak depreme dayanıklı evlerde oturması hem de barınma sorununu ortadan kaldırması hedefleniyor. İşte bakanlıktan gelen açıklama...

Bakan Özhaseki Duyurdu!

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki'nin son bilgilendirmesine göre, devlet eliyle Türkiye'nin dört bir yanında uygun fiyatlarla arsa satışı gerçekleştirilecek. Bu hamlenin ana amacı, konut talebini karşılamak ve kentsel dönüşümü hızlandırmak. Özellikle İstanbul'da depreme karşı risk taşıyan binaların dönüştürülmesi büyük önem taşıyor. Bakan Özhaseki, İstanbul'da bulunan 1,5 milyon bağımsız bölümün deprem riski altında olduğunu belirterek, 600 bininin acil olarak dönüştürülmesi gerektiğini vurguladı.

Başvurular Bu Sene Başlayacak!

2023'te başvuruların alınmaya başlanacağı bu projede, yeni kurulacak Kaynak Geliştirme Genel Müdürlüğü devlet arazilerini belirleyip, planlama yapacak. Ardından bu araziler vatandaşlara sunulacak. Özellikle büyükşehirlerde ve deprem riski taşıyan bölgelerdeki arsaların belirlenmesiyle bu sürecin ilk adımı atılacak.