Devlet her ay 1500 TL ödüyor! 18 ay boyunca alabilirsiniz, başvurular e-devlet üzerinden yapılıyor! Şartlar netleşti

Devlet her ay 1500 TL ödüyor! 18 ay boyunca alabilirsiniz, başvurular e-devlet üzerinden yapılıyor! Şartlar netleşti.

Ekonomi 15.09.2021 - 20:38 15.09.2021 - 20:38 Volkan Arık

Devlet her ay 1500 TL ödüyor! 18 ay boyunca alabilirsiniz, başvurular e-devlet üzerinden yapılıyor! Şartlar netleşti. Türkiye’de kentsel dönüşümün hız kazanmasıyla birlikte binlerce vatandaşın evi kentsel dönüşüme girdi. Evlerini bu sayede yenileme imkanı bulan vatandaşlar ise kiraya çıktı. Kentsel dönüşümden yararlanan vatandaşlara devlet tarafından 18 ay boyunca kentsel dönüşüm kira yardımı veriliyor. Özellikle büyükşehirlerde artan kiralar nedeniyle vatandaşlar kira yardımı ödemesinden yararlanmak istiyor. Peki kentsel dönüşüm kira yardımı nasıl alınır? Kentsel dönüşüm kira yardımı başvurusu nasıl yapılır?

Kentsel dönüşüm özellikle deprem riski olan bölgelerde devam ederken, devlet evleri kentsel dönüşüme giren vatandaşlara kentsel dönüşüm kira yardımı ödemesi yapıyor. Kira yardımı almak isteyen vatandaşlar başvuru yapmaları durumunda 18 aya kadar yardım ödemelerinden yararlanabiliyor. Başvuru yapan herkes gereken şartları taşımaları halinde bu ödemeleri alma şansı elde ediyor. Peki kentsel dönüşüm kira yardımı nasıl alınır, başvurular nasıl ve nereye yapılır? İşte kentsel dönüşüm kira yardımı detayları…

devlet-her-ay-1500-tl-oduyor-18-ay-boyunca-alabilirsiniz-basvurular-e-devlet-uzerinden-yapiliyor-3

KENTSEL DÖNÜŞÜM KİRA YARDIMI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Kentsel dönüşüm kira yardımı almak isteyenler için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı müdürlerine başvuru yapabiliyor. İl müdürlüklerinde vatandaşların ihtiyacı olan başvuru formu ve gerekli belgelerin detayları yer alıyor. Kira yardımı ödemelerinden yararlanmak için belgelerin eksiksiz olarak doldurulması ve teslim edilmesi gerekiyor. Belgeleri eksiksiz teslim edenlere gereken incelemelerin yapılması sonucunda 18 aya kadar kira yardımı veriliyor?

devlet-her-ay-1500-tl-oduyor-18-ay-boyunca-alabilirsiniz-basvurular-e-devlet-uzerinden-yapiliyor-2

KENTSEL DÖNÜŞÜM KİRA YARDIMI NE KADAR?

Evi kentsel dönüşüme giren vatandaşlara devlet tarafından kentsel dönüşüm kira yardımı ödemesi yapılıyor. 18 ay boyunca verilen ödemeler 750 ile 1500 TL arasında değişiyor. Ödemeler sadece ev sahipleri için yapılıyor. Yani kiracı iken oturduğu ev kentsel dönüşüme girenler bu yardımdan faydalanamıyor.

devlet-her-ay-1500-tl-oduyor-18-ay-boyunca-alabilirsiniz-basvurular-e-devlet-uzerinden-yapiliyor-3

KİRA YARDIMI İÇİN İSTENEN BELGELER

Kentsel dönüşüm kira yardımı almak isteyen vatandaşların bakanlık tarafından istenen belgeleri hazırladıktan sonra başvuru yapmaları gerekiyor. 2021 yılında kentsel dönüşüm kira yardımı için istenen belgeler şöyle;

Başvuru sahibinin nüfus cüzdanı fotokopisi örneği,

Güncel alınan tapu kaydı ve tapu belgesinin ilgili birimlerine iletilmesi zorunlu tutulmuştur,.

Başvuru sahibinin kira yardımı ve başvuru işlemi için doldurması öngörülen başvuru dilekçesi örneği,

Başvuru sahibinin kira yardımı ve başvuru işlemi için doldurması öngörülen başvuru dilekçesi örneği,

Hak sahibi ya da velinin Ziraat Bankası'nda hesabı olduğuna dair hesap cüzdan fotokopisi örneği,

2021 kentsel dönüşüm kira yardımı sürecinde başvuru sahiplerine herhangi bir fatura düzenlenerek, fatura işlem kaydının son 3 aylık süreçte fatura kaydının onaylanarak belgelenmesi gerekir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@