Pandemi nedeniyle ülke genelinde tiyatroların faaliyetlerine ara verilmişti. Salgın döneminde tiyatrodan uzak kalan seyirciler için Devlet Tiyatroları kolları sıvadı.

Pandemi nedeniyle ülke genelinde tiyatroların faaliyetlerine ara verilmişti. Salgın döneminde tiyatrodan uzak kalan seyirciler için Devlet Tiyatroları kolları sıvadı. "Okuma Gösterimleri" projesini hayata geçiren Devlet Tiyatroları, YouTube üzerinden oyunları paylaşmaya başlayacak.

Proje kapsamında 6 Devlet Tiyatrosu eserinin dijital ortama yükleneceği aktarıldı. YouTube kanalı üzerinden haftada bir oyunu izleyenlerin beğenisine sunacak olan Kültür ve Turizm Bakanlığı, bu yöntemle tiyatro severlerin "sanat açlığını" bastırmaya çalışacak. Paylaşılacak 6 tiyatro oyununun ilki bugün yayımlandı. Devlet Tiyatroları bu projeyle birlikte, hayatında daha önce tiyatroya gitme fırsatı bulamamış insanlara tiyatroyu ulaştırmış olacak.


Her salı günü bir oyun paylaşılacak!


Peki Kültür ve Turizm Bakanlığı bugün hangi oyunu YouTube kanalı üzerinden paylaştı? Gelen bilgilere göre Behçet Necatigil’in eseri olan "Kadın ve Kedi" adlı oyunun okuma gösterimi izleyicilerle paylaşıldı. Öte yandan kanala her hafta salı günü bir oyun yükleneceği kaydedildi. Önümüzdeki hafta salı günü yayımlanacak oyunun Bilge Karasu’nun kaleme aldığı "Sevilmek" isimli eser olduğu aktarıldı. Yayımlanacak diğer oyunların da hangileri olduğu duyuruldu.

Oktay Rifat'ın "Yağmur Sıkıntısı",
Vüs'at O. Bener’in "Ihlamur Ağacı",
Behiç Ak'ın "Fay Hattı",
Özen Yula'nın "Ay Tedirginliği".