Devletin Esnafa Verdiği Hibe Desteği Ve Faizsiz Kredi Desteği Devam Ediyor, Son Dakika Açıklama Yapıldı

Devletin Esnafa Verdiği Hibe Desteği Ve Faizsiz Kredi Desteği Devam Ediyor, Son Dakika Açıklama Yapıldı. Esnaf olan kişiler, bu desteklerden faydalanabilecekler. İşte detaylar...

Ekonomi 13.09.2021 - 08:27 13.09.2021 - 08:27 Vural Pars

Devletin esnafa verdiği hibe desteği son zamanların en çok araştırılan konuları arasındadır. Dünyada yaşanan Kovit-19 salgını ve pandemi koşulları en çok işverenleri etkilemiştir. Ekonominin ayakta kalabilmesi adına devletten büyük bir adım gelerek işverenlerin yüzünü güldürmüştür.

İş yerlerini kapatmak zorunda olan esnafa giderlerini ödeyebilmeleri için uygun faiz oranları ile kredi vermeye başladığı gibi aynı zamanda büyükşehirler olmak üzere tüm şehirlerde işverene kira desteği yapılmaya başlanmıştır. Devletten esnafa hibe çağrısı ile Türkiye geneli tüm esnaflar başvurularını yaparak hibe desteklerinden yararlanabilmeyi hak kazanmışlardır. Hibe desteğinde geri ödeme talep edilmezken, kredi desteğinde de faiz oranları minimum seviyelere çekilmiştir.

Esnafa Devlet Desteği 2021

Devletin esnafa verdiği hibe desteği sayesinde şimdiye kadar 2 milyon 540 bin esnaf toplam 83 milyarlık ödeme almıştır.  Ciro kaybı yaşayan ticari işletmelere de 212 milyon ciro kaybı desteği verilmiştir. Pandemi koşullarında yaşanan sokağa çıkma yasakları ile esnaf ve tüm ticari işletmeler salgından en çok etkilenen yerler olmasından dolayı ekonominin aynı hızda ivme kazanabilmesi adına hibe destekleri devam etmektedir.

Hibe desteğinin yanı sıra Halk bankası tarafından esnafa sunulan Yüzde 50 ve yüzde 100 faizsiz kredi imkânından yararlanabilmeleri de sağlanmıştır. Yaklaşık olarak 1 milyona yakın esnaf düşük faizli kredilere başvurmuş ve kredi haklarından yararlanmıştır. Şu ana kadar 74 milyarlık kredi desteği esnafların talepleri doğrultusunda verilmiştir.

devletin-esnafa-verdigi-hibe-destegi-ve-faizsiz-kredi-destegi-devam-ediyor-son-dakika-aciklama-y1

Küçük Esnafa Destek

Devletin esnafa verdiği hibe desteği ile şu ana kadar toplam 4 milyon destek ödemesi gerçekleştirilmiştir. Bu ödemelerin yanı sıra destek ödemeleri başvuruda bulunan her esnaf için hala devam ederek pandemi koşullarında ekonomik buhranların önüne geçilmesi hedeflenmiştir.

Devletin esnafa verdiği hibe desteği her kesimden esnaf için tasarlanmıştır. 17 Mayıs öncesi vergi mükellefi olan esnaflara da 2000 TL ile 5000 TL arasında para ödenerek pandemi koşullarında zor duruma düşmemeleri sağlanmıştır. Esnaf olarak bu süreçleri atlatabilmek adına dilerseniz düşük faizli kredilerden ya da hibe desteklerinden başvuru yaparak yararlanma şansınız bulunmaktadır.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@