Devletten Alınabilecek Sosyal Yardımlar! 20 bin TL'ye Kadar Nakit Ödeme Desteği Alabilirsiniz İşte Bilinmeyen Yardımlar

Vatandaşların gidişatlarına göre ödenen ek takviyeler içerisinde bulunan Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü aracılığıyla gerçekleştirilen devlet desteklerinin 2021 yılı listeleride belirlendi.

Ekonomi 29.05.2021 - 22:27 29.05.2021 - 22:28 Berkay Keskin

Vatandaşların gidişatlarına göre ödenen ek takviyeler içerisinde bulunan Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü aracılığıyla gerçekleştirilen devlet desteklerinin 2021 yılı listeleride belirlendi. Yaşanan pandeminin de etkisiyle birçok sosyal yardım ihtiyaç sahiplerine sunuluyor. Ancak bir çok vatandaş bu takviyeleri bilmediği için bu desteklerden yararlanamıyor. Belirli bir süre içerisinde talepte bulunulmaması halinde ise haklar zaman aşımına uğruyor. Devlet tarafından verilen güncel sosyal yardım ve destekler! 20 bin TL'ye kadar destek ödemesi alabilirsiniz. Detaylar haberimizde sizlerle...

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesi altında gerçekleştirilen projeler kapsamında gereksinim sahibi olan haneler devletten sosyal destek alabiliyor. Sosyal yardım programları ile belirlenen şartlara uygun olan vatandaşlar kolaylıkla başvurularını gerçekleştirebiliyor. 20.000 TL'ye varan sosyal destek fırsatı! Milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiriyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı maddi durumu kötü olan ve geçim sıkıntısı yaşayan kişilere yardım ediyor. Bakanlık aile yardımları, eğitim destekleri, sağlık destekleri, özel amaçlı yardımlar, yaşlı ve engelli destekleri adı altında kişilerin temel ihtiyaçlarını karşılaması adına destek vermeye devam ediyor. Devlet kaynaklı sosyal yardımlar kişilerin hayatını biraz olsun kolaylaştırmak adına belirlenen koşulları sağlayan vatandaşlara verilmektedir.

Barınma Destekleri

Vatandaşların barınamayacağı kadar eski, bakımsız ve sağlık şartlarının elverişsiz bulunduğu evlerin bakım ve onarımı için barınma desteği gerçekleştirilir. Muhtaç ailelere betonarme ev yapım desteği, prefabrik ev yapım desteği ve yaşanılan doğal afet kapsamında ev eşyası alımı da barınma desteği içerisinde değerlendirilmektedir.

Barınma desteği 18 yaşından büyük ve aile içerisindeki kişi başına düşen geliri net asgari ücretin 3'te 1'inden (702TL) az olanlara sağlanmaktadır. Bununla birlikte barınma desteği için yaşlılık, engellilik, tek ebeveynli aile, dul olma gibi özel koşullardan bir tanesine sahip olunması gerekmektedir. Son olarakta onarım veya bakım gerçekleştirilecek olan evin tam hisseli tapusu yalnız bir kişiye ait bulunmalıdır. Belirlenen koşullara uygun olan ev onarım işlemlerinde 20.000 TL prefabrik ev yapımlarında 30.000 TL, betorname ev yapımlarında 40.000 TL'ye kadar destek gerçekleştirilir.

Gıda Destekleri

Başta dini bayramlar (Ramazan ve Kurban Bayramı) olacak şekilde ihtiyaç sahibi vatandaşların gıda ve giyim gibi temel ihtiyaçlarının giderilmesi amacıyla ödemeler gerçekleştirilir. Ödemenin tutarı ise bakanlığa bağlı olan mütevelli heyeti tarafından belirlenir. Gıda desteği ödemesi hakkından faydalanmak için vatandaşların 18 yaşından büyük ve ihtiyaç sahibi durumda olmaları gerekmektedir. İhtiyaç sahipliği durumu aile içerisinde düşen kişi başı gelir üzerinden hesaplanmaktadır. Bu duruma göre kişi başına düşen geliri asgari ücretin 1/3'ünden daha az olması koşuldur.

Yakacak Destekleri

Muhtaçlık durumunda bulunan ailelerin kış soğuklarında sorun yaşamamaları adına karşılıksız olarak kömür desteği yapılmaktadır. Kömür desteğinden faydalanmak için kişilerin 18 yaşından büyük ve aile içerisinde kişi başına düşen geliri neet asgari ücretin 1/3'ünden (702 TL) az olması gerekmektedir. Yakacak desteği asgari 500 kg olacak şekilde mütevelli heyeti tarafından belirlenen tutarlarda verilmektedir. Yakacak desteği kış aylarından önce senede bir defa olacak şekilde dağıtılmaktadır.

Eşi Vefat Eden Kadınlara İlişkin Destek

Sosyal güvencesi olmayan ve ihtiyaç sahibi olan eşini kaybeden kadınlara yönelik olarak iki ayda bir olacak şekilde PTT aracılığıyla nakdi destek ödemesi yapılır. Kadınların sosyal yardımlardan faydalanabilmesi için Medeni Kanunun koşullarına uygun olarak resmi nikahlı eşlerinin vefat etmesi gerekmektedir. Eşi vefat eden kadınlara ilişkin olarak 400 TL yardım bağlanmaktaıdr.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@