Devletten Aylık Fatura Yardımı! 60 TL ile 120 TL Arasında Fatura Desteğini Her Ay Düzenli Olarak Alabilirsiniz

Her ay düzenli bir şekilde ödenen faturalara destek sağlanıyor. 60 - 120 TL arasında değişiklik gösteren ödeme tutarlarında ailede bulunan kişi sayısına göre fiyat artabiliyor. Bu destekten

Ekonomi 19.05.2021 - 23:22 19.05.2021 - 23:24 Berkay Keskin

Her ay düzenli bir şekilde ödenen faturalara destek sağlanıyor. 60 - 120 TL arasında değişiklik gösteren ödeme tutarlarında ailede bulunan kişi sayısına göre fiyat artabiliyor. Bu destekten yararlanmak için ailede kişi başına düşen gelirin, net asgari ücretin (AGİ haricinde) 3'te 1'inden daha az olması gerekmektedir. 2021 tarihinden itibaren bu tutar 860 TL olarak belirlendi. Fatura destekleri artarak büyüyor! Peki kimler elektrik fatura desteği alabilir? Şartlar neler? Tüm detaylarıyla haberimizde sizlerle...

Elektrik faturası olan kişilere devletten ödeme desteği! 2019'da başlayan 'Dar gelirliye elektrik tüketim desteği' uygulaması hız kesmeden sürüyor. PTT şubeleri aracılığıyla ödemelerini gerçekleştiren vatandaşlar için belirli bir miktar tahsil edilmiyor. Ailedeki kişi sayısına göre ödemesi yapılan tutar 60 - 120 TL arasında değişiyor. 'Dar gelirliye elektrik tüketim yardımı' uygulaması 1 Mart 2019 tarihinde başladı. 2021 yılında da süren uygulama çerçevesinde 2 milyondan fazla ailede, her ay ortalama 120 TL'ye kadar olan elektrik faturası devlet tarafından ödeniyor.

Devletten 60-120 TL Aralığında Fatura Desteği

1-2 kişilik ailelere aylık 75 kilovatsaat için 60 TL
3 kişilik hanelere aylık 100 kilovatsaat için 80 TL
4 kişilik hanelere aylık 125 kilovatsaat için 100 TL
5 ve daha fazla kişilik ailelere ise aylık 150 kilovatsaat için 120 TL fatura desteği, Devlet tarafından ihtiyaç sahiplerine sağlanmaktadır. 

Fatura Desteğinde Gelir Koşulu

Ailedeki kişi başına düşen gelirin, net asgari ücret tutarının (Agi dışında) 3'te 1'inden daha az olması gerekmektedir. 2021 yılından itibaren bu miktar 860 TL oldu. Dört kişilik bir hanede gelir 3.500 TL'nin altında ise bu haktan faydalanılabilir. Başvurular ilçelerde bulunan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına gerçekleştiriliyor. Sosyal yardım alan vatandaşlar da bu haktan faydalanabiliyorlar. Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları tarafından 'evde bakım desteği' almayan, kronik rahatsızlığı sebebiyle cihaza bağlı olan hastaların ailelerine 200 TL'ye kadar destek gerçekleştirilmektedir.

Başvurular Nasıl ve Nereye Yapılıyor?

Başvurular, mernis adresinize bağlı Kaymakamlık Sosyal Yardım Hizmetler Müdürlüğüne müracaat ederek başvuruda bulunabilirsiniz. Başvurularınız için gereken bütün ayrıntıları ALO 144'ü arayarak bilgi alabiliyorsunuz.

Elektrik Tüketim Desteği Ne Kadar Sürüyor?

Elektrik parası desteği her ay düzenli olarak verilmektedir. Durumunuzda, belirtilen koşullara göre iyileşme olmadığı sürece, bu sosyal yardım kapsamında her ay 120 TL'ye kadar elektrik parası desteğinden faydalanabilirsiniz.

PTT Elektrik Desteği Sorgulama

Söz konusu bu destek için sorgulama e-Devlet sistemi üzerinden yapılmaktadır. Bunun için T.C. Kimlik numarası ve e-Devlet şifresi ile sisteme giriş sağladıktan sonra arama kısmına "Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama" yazmak yeterlidir.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sosyal yardım bilgileri sorgulama kısmında vatandaşlara yapılacak olan ödemeler bulunmaktadır.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@