Devletten çalışan çalışmayan herkese nakdi destek! 5000 TL yardım parası sözü verildi, başvurular açıldı!

Devletten çalışan çalışmayan herkese nakdi destek! 5000 TL yardım parası sözü verildi, başvurular açıldı! Milyonlarca kişi için maddi sıkıntılar uzun zamandan beri devam ediyor. Koronavirüs salgınları ve ardından başlayan döviz kurundaki dalgalanma ve enflasyon artışı vatandaşların iyiden iyiye belini büküyor. Zam üstüne zam gelirken maaşların aynı kalması ise herkesi yoruyor. Nihayet milyonlarca vatandaşın beklediği güzel haberler akşam saatlerinde peş peşe geldi. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı özellikle kirasını ödemekte zorlananlar için Yeni bir yardım kampanyası başlattı.

Maddi sıkıntı yaşayan para yardımına ihtiyacı duyan herkes başvuru yapmaları durumunda devletin verdiği 5000 TL yardım parası ile kiralarını ödeyebilecek. Peki kira yardımı için kimler başvuru yapabilir? Kira yardımı başvuru şartları neler? kira yardımı başvurusu nasıl ve nereye yapılır?

Enflasyon artışı, kira artışı derken vatandaşlar maddi anlamda hayatını devam ettirmekte iyiden iyiye zorlanıyor. Acil nakit paraya ihtiyacı olan milyonlarca kişi devletten gelecek destek ödemeleri ile hayatta kalmaya çalışıyor. Özellikle İstanbul gibi Büyük şehirlerde yaşayanlar kiralarını bile ödemekte zorluk çekerken yeni kiralık ev bulmak ise tamamen hayal haline geldi. Kira artışı sonrasında vatandaşların şikayetleri peş peşe devam ediyordu. Nihayet hükümet bu konuda devreye girdi ve vatandaşa nakit para yardımı yapmaya başladı. Özellikle kirasını ödemekte güçlük çekenler için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından kira yardımı ödemeleri büyük önem taşıyor. Peki kira yardımı başvurusu nasıl yapılır? Kimler kira yardımı alabilir? İşte kira yardımı ödemelerinin detayları...

KİRA YARDIMI NASIL ALINIR?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı acil nakit paraya ihtiyacı olan vatandaşlara her ay düzenli olarak destekler veriyor. Bunun yanında tek sefere mahsus olarak kira yardımı ve taşınma desteği ödemeleri de başladı. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıfları aracılığı ile başvuru yaparak vatandaşlar kira yardımı ödemesi alabiliyor. Özellikle evleri kentsel dönüşüm bölgesinde olan ve bu nedenle zorunlu taşınma ihtiyacı duyan vatandaşlara Yapılan bu ödemeler Türkiye'nin 3 büyük şehrinin de uygulanıyor. Kentsel dönüşüm nedeniyle kira yardımı almak isteyen vatandaşlara başvuru yapmaları durumunda 5000 TL yardım veriliyor. Kira yardımı düzenli olarak her ay ödeniyor. Aynı zamanda tahliyeden sonra bir yıl içerisinde müracaat etme şartı aranıyor.

TAŞINMA YARDIMI ÖDEMESİ DE VERİLİYOR

Yine kentsel dönüşüm nedeniyle evini boşaltmak zorunda kalan vatandaşlara taşınma desteği de veriliyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bütçesinden karşılanan Çevre ve Şehircilik Bakanlığının da destek verdiği taşınma yardımı desteği bin 1430 lira ile 5000 lira arasında değişiyor. Taşınma yardımı alabilmek için taşınan kişilerin yaşadıkları evlerin riskli yapı olmaları ve aynı zamanda yapılması mecburiyeti bulunması gerekiyor.

KİRA YARDIMI ALMAK İÇİN NELER GEREKİYOR?

Ziraat Bankası TC Kimlik Numarasına Göre Ödeme! 70.000 TL'ye Kadar Ödeme! Ziraat Bankası TC Kimlik Numarasına Göre Ödeme! 70.000 TL'ye Kadar Ödeme!

Taşınmak zorunda olan ve devletten kira yardımı almak isteyen vatandaşların birtakım koşullara uygun şekilde evraklarını tamamlaması gerekiyor. Öncelikle kentsel dönüşüm projesi kapsamında riskli Yapı belgesi verilmesi gerekiyor. Ödemeye başlanması içinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı il ya da ilçe müdürlüklerine başvuru yapmak gerekiyor. Devlet kira yardımı ödemelerini kentsel dönüşüm projesinin başlaması ve ardından müracaat yapılması halinde veriliyor.