Devletten Çalışana Nakit Ücret Desteği! Nakdi Ücret Desteği Sürecek mi bitiyor mu?

Nakdi ücret desteği ne kadar? Nakdi ücret desteğinden kimler faydalanabiliyor? sorusuna yanıt arayan vatandaşlar gündemde bu konuya yönelik yaşanan gelişmeleri yakından takip etmeye başladı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'ndan pandemi süreci

Ekonomi 18.03.2021 - 22:44 04.05.2021 - 04:20 İlan35
Nakdi ücret desteği ne kadar? Nakdi ücret desteğinden kimler faydalanabiliyor? sorusuna yanıt arayan vatandaşlar gündemde bu konuya yönelik yaşanan gelişmeleri yakından takip etmeye başladı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'ndan pandemi sürecinde ihtiyaç sahibi vatandaşların ekonomisini iyileştirmek adına her ay ödenen nakdi ücret desteğinin devam edip etmeyeceği de vatandaşların araştırdığı diğer konular arasında.

Nakdi Ücret Desteği Uzatıldı!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk Twitter hesabı üzerinden gerçekleştirdiği paylaşımda "Normalleşme sürecinde istihdamı korumak adına tedbirlerimizi sürdürüyoruz. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın kararıyla Nakdi Ücret Desteği ve Fesih Kısıtı'nı 2 ay süre ile uzatıyoruz." açıklamalarını yaptı. Cumhurbaşkanı Kararıyla söz konusu düzenlemelerin süresi, 17 Mart tarihinden itibaren 2 ay daha ertelendi.

Nakdi Ücret Desteği Nereden Alınır?

Nakdi Ücret Desteği, destek almak isteyen bireylerin sistem üzerinde kayıtlı bulunan IBAN'ları üzerinden banka hesaplarına aylık bir şekilde düzenli olarak yatırılmaktadır. Eğer desteği alacak bireyin IBAN bilgileri sistemde kayıtlı değilse kişinin nakdi ücret desteğini alabilmek için PTT şubelerine müracaat etmesi gerekmektedir.

Nakdi Ücret Desteği Şartları

17 Nisan 2020 tarihinden itibaren, iş sözleşmesinin bulunduğu işveren tarafından 22 Mayıs 2003 tarihli ve 4857 sayılı İş Kanunun geçici 10. maddesi uyarınca ücretsiz izne ayrılan ve kısa çalışma ödeneğinden faydalanamayan çalışanlar ile 15 Mart 2020 tarihi sonrasında 4447 Sayılı Kanunun 51. maddesi çerçevesinde iş sözleşmesi feshedilen ve aynı Kanunun diğer hükümlerine göre İşsizlik ödeneğinden faydalanamayan çalışanlar herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşu üzerinden yaşlılık aylığı almıyor olmak şartıyla ücretsiz izinde oldukları ya da işsiz kaldıkları süre kadar kapsam dahilinde olacaktır.

Diğer taraftan 1 Ocak 2019 - 17 Nisan 2020 tarihleri aralığında 4857 Sayılı Kanunun 25/2 numaralı bendinde ifade edilen nedenler haricinde hizmet akdi sonlananlar ile özel sektör işyerlerinde 2019 Ocak ayı ila 2020 Nisan ayı dönemlerinde en az çalışan sayısına ek olarak istihdam gerçekleştirilenlerden 1 Aralık 2020 tarihi itibarıyla işe başlatılıp ücretsiz izne ayrılmış olanlara 2020 yılı Nisan ayında uygulamaya başlanan nakdi ücret desteği uygulamasıyla benzer temeller kapsamında nakdi ücret desteği sağlanmaktadır.

Nakdi Ücret Desteği Nedir?

Covid-19 salgınını ekonomik ve sosyal hayata olan etkilerini en aza indirmek adına, 4447 sayılı Kanunun geçici 24. maddesi çerçevesindeki bireylere ücretsiz izne çıkarıldıkları ya da işsiz kaldıkları dönem için İşsizlik Sigortası Fonundan ve İŞKUR tarafından gerçekleştirilen ödemedir.

Aynı zamanda, 4447 Sayılı İşsizlik Sigortası Kanunun geçici 27. ve 28. maddelerinde esasları belirlenen iki farklı nakdi ücret desteği daha uygulamaya alındı. Bu çerçevede; 1 Ocak 2019 ve 17 Nisan 2020 tarihleri arasında 4857 sayılı Kanunun 25/(II) no'lu bendinde ifade edilen nedenler haricinde hizmet akdi sonlanan bireyler ile özel sektör işyerlerinde 2019 Ocak ayı ve 2020 Nisan ayı dönemlerinde en az işçi sayısına ek olarak istihdam edilenlerden 1 Aralık 2020 tarihi itibarıyla işe başlatılıp ücretsiz izne ayrınlara 2020 yılı Nisan ayında uygulamaya başlanılan nakdi ücret desteği uygulaması ile benzer temeller kapsamında nakdi ücret desteği ödemesi yapılmaktadır.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@