Devletten Esnafa Faizsiz Kredi Yardımı! Esnaflara Özel Hibe Desteği Açıklandı

Devlet tarafından son günlerde esnaflara verilen hibe ve faizsiz kredi desteği devam ediyor. Güncel gelişmelerin neticesinde esnaf vatandaşlar istedikleri zaman bu desteklerden faydalanabilecekler.

Ekonomi 16.09.2021 - 10:45 16.09.2021 - 10:47 Vural Pars

Devlet tarafından son günlerde esnaflara verilen hibe ve faizsiz kredi desteği devam ediyor. Güncel gelişmelerin neticesinde esnaf vatandaşlar istedikleri zaman bu desteklerden faydalanabilecekler.

Son iki yıldır yaşanan korona virüs salgını nedeniyle pek çok iş sahibi zarar etti, olumsuz etkilendi. İşte bu yüzden devlet ekonomiyi eski haline getirmek amacıyla esnaflar için hibe desteği ve düşük faizli kredi imkânı sundu. Bu sayede pandemiden olumsuz etkilenen hatta işyerlerini kapatmak zorunda kalan esnaflar uygun faiz imkanları ile kredi alabiliyor. Hibe desteği sayesinde zor durumda kalan esnaflar giderlerini, borçlarını ödeyebiliyorlar. Bu duruma ek olarak başta büyükşehirler olmak üzere tüm illerde kira destekleri de sağlanmaya başlandı.

Devletten Esnaflara Hibe Desteği

Türkiye’de esnaflık yapan tüm vatandaşlar kolay bir başvuru ile hibe desteğinden yararlanabilecekler. Geri ödemenin istenmediği hibe desteğinden şu ana kadar ülke genelinde 2 milyon 540 bin esnaf yararlandı. Devlet bu esnaflara toplamda 83 milyar TL’lik ödeme yaptı. Aynı zamanda salgında ciro kaybı yaşayan işyerlerine 212 milyon TL’lik destek ciro kaybı desteği adıyla verildi.

devletten-esnafa-faizsiz-kredi-yardimi-esnaflara-ozel-hibe-destegi-aciklandi

Pandemide uygulanan sokağa çıkma yasağı gibi kısıtlamalar sebebiyle ticari işletmeler oldukça olumsuz etkilendi. Bu durumun önüne geçmek, ekonomiyi tekrar ayaklandırmak için devlet bu destekleri vermeye başladı. Sunulan hibe, ciro kaybı destekleri ve yüzde 50 veya yüzde 100 faizsiz kredilerden pek çok kişi yararlandı. Türkiye’deki 1 milyona yakın işyeri sahibi düşük faizli kredilere müracaat ederek destekten faydalandı. Tüm bunlara ek olarak esnafların devletten talep ettiği 74 milyar TL’lik kredi desteği de verildi.

Hibe İhtiyacı Olan Herkese Verildi

Devletin esnaflar için açtığı hibe yardımı ile toplamda 4 milyon TL’lik destek ödemesi yapıldı. Bu ödemelere ek olarak ciro kaybı desteği ve düşük faizli kredi desteği de devam ediyor. Pandemi koşullarından ağır etkilenen esnaflar bu desteklerden yararlanıyor.

Devlet hibe desteği kapsamında vergi ödeyen esnaflara yaklaşık 2000 ila 5000 TL arasında aylık destek verdi. Bu destekler esnafların zor durumları atlamasına yardımcı oldu. Hibe desteği çıkmayan esnaflar ise düşük faizli kredi imkanlarından yararlandılar. Korona virüs salgını devam ettiği sürece kredi başvuruları alınmaya devam etmektedir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@