Devletten Ev Sahibi Olacaklara 30 Bin TL Hibe Müjdesi! İlk Defa Ev Sahibi Olacaklar 30 bin TL Alacak

Devlet tarafından ihtiyaç sahibi hanelere gerçekleştirilen destekler pandemi sürecinde de hız kesmeden sürüyor. Bu desteklerden bir tanesi de geri ödemesiz olarak yapılan 30.000 TL hibe desteği.

Ekonomi 14.05.2021 - 23:46 14.05.2021 - 23:47 Berkay Keskin

Devlet tarafından ihtiyaç sahibi hanelere gerçekleştirilen destekler pandemi sürecinde de hız kesmeden sürüyor. Bu desteklerden bir tanesi de geri ödemesiz olarak yapılan 30.000 TL hibe desteği. Sağlıksız, kötü durumda bulunan bir konutta yaşamını sürdüren ailelere devlet 30.000 TL'ye kadar konut ödemesi yapıyor. Prefabrik konut taviyesi almak için ailede yaşayan kişilere düşen hane geliri minimum fiyatın üçte birinden düşük olması gerekmektedir. Devletten ilk kez ev sahibi olacaklara 30 bin TL hibe müjdesinin tüm detayları haberimizde sizlerle...

Devlet tarafından vatandaşlarımıza sağlanan destekler pandemi döneminde de tüm hızıyla devam ediliyor. İhtiyaç sahibi ailelere gerçekleştirilen destekler kapsamında 30.000 TL hibe desteği gündeme geldi. Bu desteklerden biri de geri ödemesiz olarak verilen 30.000 TL hibe desteği olarak adlandırılmaktadır. Sağlıksız, kötü bir durumda bulunan konutta yaşayan hanelere devlet 30.000 TL'ye kadar konut ödemesi yapıyor. Prefabrik konut takviyesi elde etmek için ailede yaşayan kişilere düşen hane kazancı minimum fiyatın üçte birinden düşük olması halinde bu destekten faydalanabiliyor. Peki, Mayıs ayı 2021 yılı geri ödemesiz hibe desteği nasıl alınır?

Farklı Kurum ve Kuruluşlardan İhtiyaç Sahiplerine Hibe Desteği

Daha önce de gündeme gelen rakam 25 bin TL olarak belirtiliyordu. Verilen desteğe gelen 5 bin liralık ek zam ihtiyaç sahibi vatandaşları rahatlatırken yine de prefabrik ev fiyatları ile kıyaslandığında yetersiz görüldü. Devletin Aile Bakanlığı üzerinden ihtiyaç sahibi ailelere verdiği 30 bin TL hibe para ödemesi için başvuru yapmak isteyen vatandaşların belirli özellikleri taşımaları gerekmektedir. 

Bu koşullar;

- Oturulamayacak kadar eski, bakımsız ve sağlıksız bir konutta yaşıyor olmak,
- Muhtaç durumda olmak,
- Hane halkı aylık gelir toplamının aile içerisinde ki kişi başına düşen geliri net asgari ücretin 1/3'ünden daha az olması yani 702 TL'yi geçmemesi,
- Yaşlılık, tek ebevynli aile, dul olma, engellilik gibi özel koşullardan en az birine sahip olmak,
- Onarımı gerçekleştirilecek veya üzerine prefabrik ev kurulacak olan arsanın tam hisseli tapusuna sahip olmak,

Söz konusu bu destek mütevelli heyeti tarafından tespit edilerek Kaymakamlık binaları içerisinde bulunan SYDV tarafından başvurular alınmaktadır.

Devlet'ten 30 Bin TL Prefabrik Ev Yardımı

Sağlıksız, kötü durumda bir konutta yaşamını sürdüren lüzum sahibi hanelere devlet 30 bin TL'ye kadar konut ilavesi yapmaktadır. Prefabrik konut takviyesi almak için ailede yaşayan kişilere düşen hane geliri minimum fiyatın üçte birinden düşük olması halinde bu destek sağlanıyor. İhtiyaç sahibi vatandaşlar için geçerli olan bu destek için başvurular ilçe sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına gerçekleştirilmektedir.

Başvurular Nereye Ve Nasıl Yapılıyor?

Prefabrik ev desteği için başvuru yapacak olan kişiler başvurularını kendi ilçelerinde bulunan genellikle kaymakamlık binalarında yer alan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına gerçekleştirecekler. Başvurular yazılı şekilde olacak.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@