Devletten Gıda, Yakacak, Elektrik Desteği! 2021 Yılı Devletten Yardım Almak İçin Gereken Koşullar!

2021 yılında devletten pek çok yardım fırsatı sunuluyor! Gıda, yakacak(kömür), elektrik destekleri ile ihtiyaç sahibi vatandaşlar tarafından herkes derin bir nefes alabiliyor.

Ekonomi 14.06.2021 - 23:37 14.06.2021 - 23:39 Berkay Keskin

Para desteğine ihtiyaç duyan vatandaşlara, sosyal yardım devleti çerçevesinde pek çok farklı alanda destek ödemeleri gerçekleştiriliyor. Bu yardımlardan yararlanmak için ise en önemli husus gelir durumu oluyor. Detaylar haberimizde sizlerle...

Gelir durumu belgelendiği ve yetkililerin olumlu rapor vermesi durumunda para desteği alınabiliyor. Nakit paraya ihtiyacı olan kişilere, devlet tarafından pek çok kolaylık sağlanıyor. Sosyal Destekleşme ve Dayanışma Vakıflarının sunduğu sosyal yardım ödemelerinin bir bölümü kalıcı destekler olup sadece gereksinim sahibi olan kişilere ödenirken, bir bölümü de geçici ödeme olmaktadır. 200 ve 800 TL arasında değişiklik gösteren desteklerden yararlanmak için gereken bazı koşulları yerine getirmeniz gerekiyor.

Verilen Parasal Yardımlar

Sosyal yardımlaşma parası olarak verieln paralar desteğin türüne göre farklılık gösterilmektedir. Hak sahibi vatandaşlara gerçekleştirilen desteklerde verilen paralar aşağıdaki türlere göre farklılık göstermektedir.

- Nakdi destekler genellikle koşullara uygun bulunan vatandaşlara gerçekleştirilir. Nakdi olarak ödenen para desteklerinde verilen para tutarı da değişmektedir. Yardımlar genellikle 20 TL ile 800 TL arasında ödenmektedir.

- Doğum desteği parası ödemeleri bütün doğan çocuklar için annelere gerçekleştirilir. Bu desteklerden bütün anneler faydalanabilir. Doğum destek tutarları ise; 1. çocuk için 300 TL, 2. çocuk için 400 TL ve 3. çocuk için 600 TL olarak ödenmektedir.

- Koşullu hamilelik başvurusu yapan annelere 500 TL destek verilmektedir.

- 65 yaşından büyük vatandaşlara 3 ayda bir olacak şekilde ödeme gerçekleştirilir. Bu vatandaşlara 3 ayda bir 710 TL destek ödemesi verilmektedir.

- Engelli kişilere gerçekleştirilen destekler, kişinin engellilik oranına göre farklılık gösterir. p oranın altında engeli bulunan kişilere üç ayda bir 1.060 TL, p ve üzerinde engeli bulunan kişilere ise yine üç ayda bir 1.590 TL destek ödemesi gerçekleştirilmektedir.

- Öğrencilere devlet tarafından para desteği verilir. Öğrencilerin okuluna ve yaşına göre gerçekleştirilen bu para destekleri 460 TL ile 825 TL arasında farklılık göstermektedir.

- Şartlı eğitim desteklerinde ise kız çocuklarına aylık olarak 40 TL, erkek çocuklara ise aylık olarak 35 TL çocuk destek parası verilmektedir.

- Yeni doğum gerçekleştiren annelere bir defa olmak kaydıyla emzirme desteği olarak 150 TL nakit ödeme gerçekleştirilir.

- Fakirlik maaşı olarak ihtiyaç sahiplerine 650 TL destek gerçekleştirilmektedir.

Sosyal Yardım Almak İçin Koşullar

Sosyal yardım alabilmek için yönetmelikte belirtilen koşulların yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu koşullar;

- Herhangi bir sosyal güvencenin bulunmaması gerekmektedir.
- Sigortalı olarak hiçbir işte çalışmıyor olmak gerekmektedir.
- Sosyal Güvenlik Kurumundan dul ya da yetim maaşı gibi destekler almıyor olmak gerekir.
- T.C. kimlik belgesi aslı ya da fotokopisi,
- Muhtaçlık belgesi gibi evraklar hazır olmalıdır.

Yardım başvurusu yapan vatandaşların destek başvurularının onay alması için hane içindeki kişi sayısına göre düşen gelir miktarının yoksulluk sınırının altında olması gerekmektedir. Başvurularda ihtiyaç sahiplerinin bazı belgeleri hazırması gerekmektedir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@