Devletten karşılıksız para alabilirsiniz! Binlerce kişiye PTT’den aylık 1,797 lira ödeniyor, başvurular Pazartesi son!

Devletten karşılıksız para alabilirsiniz! Binlerce kişiye PTT’den aylık 1,797 lira ödeniyor, başvurular Pazartesi bitecek! Devlet desteği ödemeleri ile ilgili detaylı bilgiler haberimizde…

Ekonomi 15.08.2021 - 11:08 15.08.2021 - 11:08 Volkan Arık

Devlet her ay sosyal güvencesi olmayan, engelli çocuk ve yaşlılar için bütçe ayırıyor. Başvuru yapanlar gereken koşulları karşılamaları durumunda devletten karşılıksız para alma imkânına sahip oluyor. Binlerce kişiye aylık olarak yapılan ödemeler PTT üzerinden gerçekleşirken toplamda 1797 lira ödeme almak mümkün. Peki PTT'den karşılıksız verilen devlet destekleri neler? Devlet desteği almak için ne yapmak gerekiyor?

Devletten karşılıksız para alabilirsiniz! Binlerce kişiye PTT’den aylık 1,797 lira ödeniyor, başvurular Pazartesi bitecek! Devletten aylık maaş almak için birçok vatandaş araştırma yapıyor. Sosyal devlet olma yükümlülüklerini yerine getiren devlet, her ay PTT üzerinden yardıma muhtaç olan ihtiyaç sahibi vatandaşlara destek ödemesi sağlıyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık yaptığı açıklamada yılın ilk 6 aylık sürecinde devlet desteği ödemelerinin 12.6 milyar lirayı bulduğunu duyurdu. Devletten karşılıksız para almak için başvuru yapmak şart. Engelli, yaşlı, çocuk ve hasta olan vatandaşlar bu destek ödemelerinden faydalanabiliyor. Peki devlet desteği başvurusu nasıl ve nereye yapılır? devletten karşılıksız para almak için ne yapmak gerekir?

devletten-karsiliksiz-para-alabilirsiniz-binlerce-kisiye-pttden-aylik-1797-lira-odeniyor-basvuru-1

HER AY DÜZENLİ DEVLET DESTEĞİ

Devlet tarafından yardıma muhtaç olan engelli yaşlı ve hasta vatandaşlara her ay düzenli olarak devlet desteği ödemesi yapılıyor. Yılın ilk 6 aylık sürecinde yapılan ödemeler Toplamda 12.6 milyar lira oldu. Ödemeler kapsamında yüzde yetmiş ve üzeri engellilere 852,53 lira ödeme yapılıyor. Evde bakıma muhtaç hasta yaşlı ve engelli kişilere bakan ailelerine ise 1.797 TL veriliyor. Bunun yanında yaşlılık aylığı yani 65 yaş aylığı olarak bilinen ödemeler ise 893 TL olarak her ay hesaplara yatıyor. Düzenli olarak yapılan devlet desteği ödemelerinin yanında tek sefere mahsus olarak yapılan ödemelerde bulunuyor. Örneğin yeni doğum yapan kadınlar çalışıyor olsun ya da olmasın çocuk başına ödeme alabiliyorlar.

devletten-karsiliksiz-para-alabilirsiniz-binlerce-kisiye-pttden-aylik-1797-lira-odeniyor-basvuru-2

PTT ÜZERİNDEN KARŞILIKSIZ PARA

Devleti aylık olarak verdiği düzenli ödemeleri PTT üzerinden yatırıyor. Banka hesabı ibraz eden vatandaşlar ise IBAN numarası üzerinden bu ödemeleri tahsil edebiliyor. Evde bakıma muhtaç hasta yaşlı ve engelli kişiler, yaşlılık aylığı alanlar PTT şubelerine kimlik kartı ile giderek ödemeleri tahsil edebiliyor. Bunun yanında devlet desteğinden faydalanmak isteyenlerin mutlaka başvuru yapmaları gerekiyor. Kişi başına düşen gelirin asgari ücretin üçte birinden az olması şartı aranan devlet yardımlarında başvurular bireysel olarak yapılıyor. Devletten karşılıksız para almak için başvuru yapmak isteyenlerin yaşadıkları il veya ilçede bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıflarına gitmeleri gerekiyor. Vakıflara yapacağınız başvurular değerlendirildikten ve gereken araştırmalar tamamlandıktan sonra maaş için onay veriliyor. Devlet desteği onay alan vatandaşların hesabına ilk ödemeler takip eden ilk ayda yapılıyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@