Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın duyurduğu mikro işletmelerde ek istihdama uygun kredi desteği 1 Temmuz tarihinde yani bugünden itibaren başlıyor. Toplam 720 bin işletmenin faydalanması planlanan destek çerçevesinde ilk planda 3.8 milyar lira toplamda 10 milyar liralık finansman desteği sağlanacak. Peki başvuru koşulları neler? Nasıl başvuru yapılır?

Mart ayındaki çalışan sayısı 50'nin altında olan özel sektöre ait işletmelere Hazine garantisi ile kamu bankaları tarafından kredi kullandırılmaya başlayacak. Hazine Ve Maliye Bakanlığı tarafından düzenlenen takvime göre istihdam kredisine yönelik ayrıntılar belli oldu. Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı mikro işletmelerde ek istihdama uygun kredi yardımı 1 Temmuz'dan itibaren başlayacak. Peki krediye başvuru ayrıntıları neler? Nasıl Başvuru Yapılır?

İşletmelere Büyük Destek

Ekonomi Reform Paketi çerçevesinde küçük işletmelere ek istihdam, diğer işletmelere ise nakdi ücret desteğinden faydalanan işçilerin işe devamı halinde faydalanacağı destek uygulamasında kredi desteği 1 Temmuz tarihinden itibaren yani bugün itibarıyla başlıyor. 

Kimler Başvuru Yapabilir? 

Kredi destek paketi likidite sıkıntısı yaşayan mikro ve küçük ölçekli firmaları kapsamaktadır. Kredi programından nakdi ücret desteğinden faydalanıp, işçisini yeniden istihdama dahil etmeyi planlayan işveren de faydalanabilecek. Kullanımı için yeni istihdam koşulları bulunmaktadır.

Çalışan Başına Verilecek Destek 

Bir çalışan için gerçekleştirilecek destek tutarı aylık bin 350 TL, senelik ise 16 bin 100 TL olacak. Ek istihdama yönelik destek kredisi 2 yıl vadeli, ilk 6 ayı geri ödemesiz olarak gerçekleşecek. Kredi Garanti Fonu destekli sağlanacak. Fonun üstleneceği maliyet ise yaklaşık 1.6 milyar tutarında. Bu kapsama dahil olan iş yerleri ek olarak işe aldığı en fazla beş sigortalı çalışan için bu destekten faydalanabilecek.

Yapılandırma İçin Başvuru Yapan Vatandaşlar Faydalanabilecek Mi?

Sosyal Güvenlik Kurumu'na prim, idari para cezası, gecikme cezası borçlarını tecil ettirme işlemini yapan, taksitlendiren, yapılandıran işverenler de bu fırsattan faydalanabilecekler. Kuruma bulunan idari para cezaları, prim ve bunlara benzer gecikme cezası borçlarını tecil ettiren, taksitlendiren işverenler, bu taksitlendirme ya da yapılandırma sürdüğü süre zarfında bu fırsattan faydalanabilecek.

Büyük Destek Yolda

Bakanlık verilerine göre 50'nin altında çalışana iş veren 720 bin işletmenin ucuz krediden faydalanması tahmin ediliyor. İlk aşamada 3.8 milyar lira, toplamda da 10 milyar liralık kredi çekilmesi tahmin ediliyor. Faizden indirilecek miktarın 1.6 milyar lira olması ve bunun neticesinde de 100 bin kişinin istihdam edilmesi amaçlanıyor. Beş yeni istihdam yaratarak kredi kullanan işletmenin 100 bin liralık faizinden 80 bin 90 TL prim indirimi yapılacak. Yani işletme yalnızca 20 bin liranın altında faiz ödemesi yapacak.