Devletten Pandemi Dolayısıyla Aylık 1150 TL Kira Desteği! Son Pandemi Desteği Açıklandı Başvurular Başladı İşte Başvuru

Devletten son dakika kira müjdesi! Kira desteği ile ilgili beklenen açıklama geldi. Pandemi nedeniyle son olarak 1150 TL Aylık kira desteği sunuluyor.

Ekonomi 29.05.2021 - 23:41 29.05.2021 - 23:42 Berkay Keskin

Devletten son dakika kira müjdesi! Kira desteği ile ilgili beklenen açıklama geldi. Pandemi nedeniyle son olarak 1150 TL Aylık kira desteği sunuluyor. Destekten faydalanmak isteyen vatandaşlar işlemlerini pek çok işlemin gerçekleştirildiği e-Devlet kapısı üzerinden yapıyorlar. Konutu bulunmayan kirada oturan kişiler için Aile Bakanlığı kira dayanağı ödemesi gerçekleştiriyor. Aile Bakanlığı SYDC'ler aracılığı ile gerçekleştirilen kira dayanağı ödemelerinde başvuru işlemleri yazılı olarak gerçekleştiriliyor. Aile Bakanlığı'nın sağladığı bu destek ödemesi için başvuru yapacak vatandaşların nereye ve nasıl başvuru yapabileceğini haberimizde sunduk.

Covid-19'un dünyaya ve ülkemize hızlı bir şekilde yayılmasından sonra Türkiye Cumhuriyeti, vatandaşlarına destek vermeyi sürdürüyor. Devlet, salgın sürecinde zorluklardan geçen kiracılara, kira desteği sağlamaya devam ediyor. Yardıma muhtaç ve maddi geliri dar olan kişilerin kira desteğinden faydalanabilmesi için birtakım koşulları sağlamaları gerekiyor. Vatandaşlar istenen şartları yerine getirdikleri durumda Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı birimine başvuruda bulunmalıdır.

Devlet Tarafından Sağlanan Kira Destekleri

İhtiyacı olan kişiler haricinde devlet farklı alanlarda da kira desteği ödemesi yapıyor. Devlet tarafından gerçekleştirilen kira desteği ödemeleri ise bakanlıklar, bakanlıklara bağlı alt birimler ya da belediyeler tarafından gerçekleştiriliyor. Peki vatandaşlar nereye başvuru yapabilecekler?

- Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü
- Belediyeler tarafından gerçekleştirilen kira destekleri
- Çevre ve şehircilik bakanlığı kentsel dönüşüm kira desteği
- Kaymakamlık bünyesi altında bulunan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları kira destekleri

Sosyal Yardımlaşma ve Belediye Kira Destek Ödemeleri

İhtiyaç sahibi vatandaşlara kira desteği ödemesi yapan kurumlardan bir tanesi olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları ile belediyeler kira desteklerini belirli koşullar altında gerçekleştirirler. Bu koşullar kişilerin maddi durumlarına yöneliktir ve ihtiyaç sahibi vatandaşlara kira desteği gerçekleştirilir.

Kira desteğinden faydalanmak isteyen vatandaşların yerine getirmeleri gereken ilk şart gelir şartıdır. Eğer ailede kişi başına düşen gelir miktarı belirli bir tutarın altında ise kira desteği sağlanmaktadır. Yüksek ve düzenli geliri bulunan ailelere kira desteği ödemesi gerçekleştirilmez.

Nasıl Başvuru Yapılır?

Vatandaşlar kira desteği başvurularını bizzat yapacaklar. Başvuru işlemleri esnasında kişilerin dilekçe doldurması ve kendilerine yönelik talep edilen bilgilerin kurumlara iletilmesi gerekmektedir. Kira desteği başvuruları için kaymakamlıkta bulunan sosyal yardımlaşma vakıflarına başvuruda bulunabilirsiniz.

Dar Gelirli Vatandaşlara Kira Desteği

El verişsiz maddi durumlar sebebiyle aileler sağlıksız, yetersiz ve yaşamaya elverişsiz evlerde oturuyor. Devlet, sosyal devlet anlayışı kapsamında dar gelirli vatandaşlara ilişkin kira desteklerini sürdürüyor. Evsiz ailelere de barınma ihtiyaçları için barınma desteği veriyor. Diğer bir taraftan ise maddi durumu yetersiz olan kişilere kira borçlarını ödeme konusunda kira desteği yapıyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@