Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık'ın son açıklaması sonrasında SED ödemelerine yönelik merak edilen tüm ayrıntıları sizler için derledik. SED ödemesi nedir? Kimler faydalanabilir? SED ödemeleri hangi tarihte yapılacak? Detaylar haberimizde sizlerle...

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, her ay düzenli olarak gerçekleştirilen SED desteğinin hesaplara yatırılmaya başladığını belirtti. SED hizmetinin çocukların korunması ve desteklenmesine ilişkin uygulamalardan bir tanesi olduğunu ifade eden Yanık, "Bu kapsamda SED, her ay ailelerin hesaplarına düzenli olarak yatırılıyor. İhtiyaç sahiplerinin, çocukları için Ekim ayında 180 milyon 600 bin lira ödeme gerçekleştireceğiz." dedi.

SED Desteği Nedir? Kimler Faydalanabilir?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından senelerdir gerçekleştirilen SED desteği, yoksul ve ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarının kendi kendilerine bakabilecek düzeye gelene kadar ailelere gerçekleştirilen ekonomik desteği ve psiko-sosyal yardımı ifade etmektedir. Ailelere ve çocuklara maddi desteğin beraberinde psiko-sosyal destek de sunulmaktadır. SED Desteği kendi içinde geçici ekonomik destek ve süreli ekonomik destek olacak şekilde ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarına ödenmektedir.

Geçici ekonomik destek ise senede bir veya iki defa yapılırken, süreli ekonomik destek ise belirli bir süre için de her ay düzenli olarak gerçekleştirilmektedir. Çocukların ilköğretim, lise üniversite eğitimlerini gerçekleştirebilmeleri, beslenme, sağlık vb. asgari giderlerinin karşılanması amacıyla gerçekleştirilen SED desteği, psiko-sosyal ve rehberlik hizmetini de kapsamaktadır.

Devlet İhtiyaç Sahibi Çocuklara Destek Veriyor!

Psiko-sosyal destek ve rehberlik hizmeti kapsamında çocuklar,iş ve meslek sahibi olabilmeleri amacıyla İş-Kur'a veya meslek kurslarına yönlendiriliyor. Bu kurumlara kayıtları gerçekleştiriliyor. Bununla birlikte çocuklara aile içi sorunların çözülmesi, okula adaptasyonlarının sürdürülebilmesi, kriz durumunda sorunları çözüme kavuşturabilmeleri vb. konularda da psiko-sosyal destek sağlanıyor.

SED Desteği kapsamında gereken durumlarda 5395 sayılı Çocuk Koruma Kanunu gereği eğitim, sağlık ve danışmanlık hizmetinden faydalanmaları da çocuklara önerilen destekler arasında. İhtiyaç sahibi çocuklara devlet tarafından pek çok alanda destek sunuluyor. 

SED Desteği Kimlere Verilir?

Ekonomik yoksunluk içerisinde buluna, bu yüzden de SED desteği almadıkları durumda muhtaç hale düşecek olan, haklarında bakım tedbiri kararı alınmış olan, ailesi SED desteği aldığı durumda ailesi veya yakınları tarafından bakımları sağlanbilecek çocuklar hakkında bakım tedbiri kararı verilen, yaş sınırını tamamlayan, sosyal hizmet kuruluşlarından veya kendisine bakım sağlayan koruyucu aile yanından ayrıldıktan sonra iş ve meslek edindirme kurslarına veya eğitimlerini sürdürenler, hakkında bakım tedbiri kararı alınmış, yaş sınırını tamamlamış, sosyal hizmet kuruluşlarından veya koruyucu aile yanından ayrıldıktan sonra iş ve meslek sahibi olmayı başaramayan, SED desteği ile desteklenmedikleri halde muhtaç duruma düşecek olan genç çocuklar, kısaca SED desteği çocuklarının asgari ihtiyaçlarını gideremeyen ailelere gerçekleştirilmektedir.