Devletten son dakika hibe kararı! Tam 65.000 TL karşılıksız, geri ödemesiz destek geldi! Başvuru için süre kısıtlı. Devlet, iş kurmak isteyen vatandaşlar için karşılıksız para desteği veriyor. Bakanlık hibe desteği için harekete geçerken son başvuru tarihi de belli oldu. 3 Aralık 2021 tarihine kadar e-devlet üzerinden başvuru yapan herkese hibe desteği verilecek. Ayrıca engelli ve eski hükümlüler için de hibe desteği bulunuyor. Adalet Bakanlığının ilgili birimleri üzerinden eski hükümlüler başvuru yapabilirken engelli vatandaşlar için ise başvuru kanalı e-devlet oluyor.

Bu devirde Kendi işinin patronu olmak herkes için çok önemli. Özellikle ekonomik anlamda güçlük çekenler bir an önce kendi işlerini kurmak kendilerine yeni bir hayat planlamak istiyor. Ancak birçok kişi sermayesi olmaması nedeniyle kendi işini kurmalarından vazgeçmek zorunda kalıyor. İşte bu noktada devlet destekleri devreye giriyor. Devlet, kendi işini kurmak isteyen herkese hibe desteği sağlıyor. Hibe desteği İŞKUR aracılığı ile veriliyor. Özellikle şu an başlatılan yeni programda engelli ve eski hükümlü vatandaşlar bu karşılıksız destek ödemelerinden faydalanabiliyor. Engelliler için 65 bin TL, eski hükümlüler için ise brüt asgari ücretin 15 katına kadar hibe desteği almak mümkün. Engelli vatandaşlar ve eski hükümlüler başvuru işlemleri öncesinde projelerine İŞKUR'a sunacak. Başvuru işlemleri ise 3 Aralık 2021 tarihine kadar e-devlet üzerinden gerçekleşecek.

devletten-son-dakika-hibe-karari-tam-65000-tl-karsiliksiz-geri-odemesiz-destek-geldi-basvuru-ici-3

ESKİ HÜKÜMLÜLER İÇİN BAŞVURU

İŞKUR tarafından kendi işini kurmak isteyen eski hükümlüler için de hibe desteği kampanyası başlatıldı. Eski hükümlüler kendi işlerini kurmak istemeleri durumunda 3 Aralık 2021 tarihine kadar Adalet Bakanlığının ilgili birimleri aracılığı ile yaşadıkları illerde çalışma ve İş Kurumu İl müdürlüklerine projelerini teslim edebilecekler. Eski hükümlüler için sağlanan hibe desteği Asgari ücretin 15 katına kadar oldu.

Kendi işini kurmak isteyen engelli ve eski hükümlüleri 2014 yılından bu yana destekleyen İŞKUR’u, şu ana kadar 2315 eski hükümlü vatandaşa ve 3198 engelli vatandaşa hibe desteği sağladı. Bugüne kadar verilen toplam hibe desteği 229 milyon liradan fazla oldu.

devletten-son-dakika-hibe-karari-tam-65000-tl-karsiliksiz-geri-odemesiz-destek-geldi-basvuru-ici-2

ENGELLİLER İÇİN HİBE DESTEĞİ BAŞVURUSU

Engelli hibe desteği başvuruları ise e-devlet üzerinden tamamlanıyor. Eskiden engelliler için yapılan hibe desteği başvuruları posta yoluyla ya da elden gerçekleşiyordu. Ancak yeni sistemle birlikte engelli vatandaşlar artık Evden bile çıkmadan e-devlet Platformu üzerinden başvuru işlemlerini tamamlayabiliyor. Bu sayede daha fazla engelli vatandaş girişimcilik için başvuru yapabiliyor. 2021 yılı için engelli vatandaşlara sağlanan hibe desteği 65.000 TL ve üzeri oldu. 3 Aralık 2021 tarihine kadar projelerini hazırlayan ve e-devlet üzerinden başvuru yapan engelli vatandaşlara İŞKUR tarafından destek sağlanacak. Başvuru süreci ve program kapsamında tüm detaylı bilgileri İŞKUR'un resmi internet sitesi üzerinden alabileceğiniz gibi Bulunduğunuz ilde bulunan İŞKUR merkezlerine giderek detaylı bilgilendirmeye sahip olabilirsiniz.