Dijital medya girişimcisi Fırat Ögeday, son zamanlarda sıklıkla artışa geçen instagram hesaplarının ele geçirilmesiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Gözden kaçırmayın

Rihanna Doğum Yaptı! Bebeğinin Cinsiyeti Ortaya Çıktı! Rihanna Doğum Yaptı! Bebeğinin Cinsiyeti Ortaya Çıktı!

Instagram kullanıcılarının DM kutusuna gelen belirsiz linklere tıklamasıyla birlikte, dolandırıcı kişilere bir nevi hesaplarını istemsiz bir şekilde teslim ettiklerini söyleyen Ögeday, " Maalesef bu sayı her geçen gün gittikçe artmakta. Hesapların çalınma amacı ise tamamen güveni kazanılmış takipçilerin samimi duygularını kullanarak kişileri para tuzağına çekmek. Dolandırıcıların son zamanlarda gündemlerine aldıkları konu ise ele geçirdikleri hesapların takipçilerin güvenini kazarak para talep etmek. Yatırım olarak geri kazanç sağlanılacağını kişisel hesabın gerçek sahibi dilinden story ve DM yoluyla takipçilere ileten dolandırıcılar ne yazık ki bir çok kişiyi mağdur duruma düşürebiliyorlar." dedi.

Kendilerini instagram yetkilileri olarak tanıtarak DM ile kişilere ulaştıklarını belirten Fırat Ögeday, " En etkili yöntemlerini bu şekilde gerçekleştiriyorlar. Kişilerin hesabına attıkları mesajda, kendilerini instagram yetkilisi olarak tanıtıyorlar ve hesabın güvence altına alınması için belirtmiş oldukları linke tıklanmasını istiyorlar. Bilinçsiz olan bir çok kullanıcı bu tuzağa düşüyor ve git gide bu sayıda artmaya devam ediyor. Ele geçirilen hesapların ise geri kazanılması çok zor bir hale geliyor. Çalınan hesapların mail ve şifresi değiştirildiğinde bir daha o hesaba ulaşmak imkansız duruma dönüşüyor. Bilinmesi gereken bir konu var ki, hiç bir instagram yetkilisi DM ile hiç bir kullanıcısına ulaşmaz. Bu konuda herkesin bilinçli olması bu durumun önüne geçilmesi için en kolay çözüm olacaktır. " diye konuştu.