Bilim dünyasını adeta ters köşe yaoan balık ve süt haberi Amerika'dan geldi...

Çeşitli beslenme önerilerini paylaşan uzmanlar, haftada iki kere balık yemenin deri kanseri riskini artırabileceği belirtilirken ayrıca farklı bir araştırmaya göre de çok fazla inek sütü içmek prostat kanseri riskini artırabileceği açıklandı.

Daily Mail’de yer alan habere göre, Amerika’daki Brown Üniversitesi’nden araştırmacılar, 1990’ların ortalarında başlattıkları çalışmalarında 491.367 yetişkinle ilgili verileri incelediler ve ezber bozan sonuçlara ulaştılar.

Araştırmada katılımcılara bir önceki yıl boyunca ne sıklıkla kızarmış, kızartılmamış balık, ton balığı yedikleri ve porsiyon boyutları soruldu ve araştırmacılar daha sonra kanser kayıtlarından elde edilen verileri kullanarak 15 yıl boyunca katılımcılar arasında yeni melanom (deri kanseri) vakalarını takip etti.

Kanser Nedenleri ve Kontrolü’nde yayınlanan sonuçlar, çalışma süresi boyunca 5.034 kişinin deri kanseri geliştirdiğini gösterdi. Hemen hemen tüm birinci evre kanser hastaları hayatta kalırken dördüncü evrede yakalananlar için bu oran sadece 10’da üç oldu.

Günün Eğlencesi Ulaştırma ve Altyapı Bakanının Metro Seyahati Oldu! "Çek Panpa!" Günün Eğlencesi Ulaştırma ve Altyapı Bakanının Metro Seyahati Oldu! "Çek Panpa!"

Ekip, tipik olarak günlük balık alımı 42.8 gr – haftada yaklaşık 300 gr’a eşdeğer – olan kişilerin, günlük balık alımı sadece 3.2 gr olanlara göre deri kanseri geliştirme olasılığının yüzde 22 daha fazla olduğunu ortaya çıkarttı.

ABD’li akademisyenler, bunun balıklarda bulunan ve kansere neden olan kirletici maddelere bağlı olabileceğini söyledi ancak bulgulara rağmen diğer bağımsız uzmanlar, balığın hala sağlıklı bir diyetin önemli bir parçasını oluşturduğunu ve yemeyi bırakmaya gerek olmadığını belirtti.

Bu arada, bir başka ABD araştırması, günde yaklaşık iki bardaktan fazla süt ürünü tüketen erkeklerin sütü az tüketenlere göre prostat kanserine yakalanma olasılığının yüzde 25 daha fazla olduğunu bularak "süt" ile ilgili ezberi bozdu.

Kaliforniya’daki Loma Linda Üniversitesi’nde bulunan araştırmacıların, sütte doğal olarak bulunan hormonların suçlanabileceğini söylediği araştırmada başlangıçta hepsi kansersiz olan 28.000’den fazla erkeğin süt alımını incelendi ve diyetleri hakkında bilgi, düzenli anketler ve telefon görüşmeleri yoluyla toplandı.

Araştırmacılar, ailede hastalık öyküsü olan erkekleri, bulgular netleşene kadar “orta düzeyde bile” süt içme konusunda “temkinli olmaya” teşvik ederek o arada soya, yulaf veya kaju alternatiflerine geçmeyi düşünmeleri gerektiğini söylediler.

Araştırma lideri ve üniversitede dahiliye ve kardiyovasküler hastalık uzmanı olan Dr. Gary Fraser ise günde 150 gr. süt tüketen insanlarda riskin artmadığını söyledi ancak bu miktar da bir fincan sütün yaklaşık üçte ikisine denk geldiğine dikkat çekti.

Fraser, bunun sütün seks hormonu içeriğine bağlı olabileceğini söylerken sütün yaklaşık dörtte üçünün hamile ineklerden geldiğini ve prostat kanseri de hormona duyarlı bir kanser olduğunu hatırlattı.