Dikkat! Bu listede adı olanlar 10 yıl erken emekli olabiliyor! Erken emeklilik şansı ayağınıza geldi, kaçırmayın

Erken emeklilik, çalışan herkesin en büyük hayali. Sigortalı olarak çalışan bireyler erken emekli olma yollarını sık sık araştırıyor. İşte size erken emeklilik için büyük fırsat...

Ekonomi 13.10.2021 - 10:12 13.10.2021 - 10:12 Volkan Arık

Dikkat! Bu listede adı olanlar 10 yıl erken emekli olabiliyor! Erken emeklilik şansı ayağınıza geldi, kaçırmayın. Sigortalı olarak çalışan herkes emekli olmak için belirlenen Şartları yerine getirmek zorunda. Bunun yanında emeklilik yaşının yüksek olması nedeniyle birçok vatandaş erken emekli olma yollarını araştırıyor ve merak ediyor. Emekli olmak için hizmet süresi, sigorta başlangıç tarihi, kişi adına ödenen sigorta prim tutarı, yaş ve cinsiyet gibi maddeler önem taşıyor. 2000 yılı emeklilikte Milat olarak kabul edilirken sigorta başlangıç tarihi bu tarihten itibaren daha da önemli bir hale geldi. Erken emekli olmanın yolları da yok değil. Bu listede adı bulunanlar erken emeklilik için fırsat elde edebilir.

Erken emeklilik imkanı birçok kişi için merak edilen ve araştırılan konular arasında yer alıyor. Bildiğiniz üzere ülkemizde sosyal güvenlik kurumuna kayıt yaptırdıktan sonra emekli olmak için uzun yıllar boyunca çalışmanız ve birtakım Şartları yerine getirmeniz gerekiyor. Yaş şartı, prim gün sayısı, sigorta başlangıç tarihi, kişinin cinsiyeti gibi birçok farklı etken emeklilik tarihinde önem taşıyor. Ancak bunun yanında erken emeklilik hakkı elde eden vatandaşlar da var. SGK son dakika açıklaması ile birlikte yıpranma payı genelgesini yayınladı. SGK'nın yeni genelgesi ile birlikte yıpranma payı alacak olan meslek grupları da güncellendi. Aynı zamanda bu meslek grupları için yapılan güncelleme ile erken emeklilik fırsatı da ortaya çıktı.

dikkat-bu-listede-adi-olanlar-10-yil-erken-emekli-olabiliyor-erken-emeklilik-sansi-ayaginiza-gel-2

SGK GÜNCEL YIPRANMA PAYI OLAN MESLEKLER LİSTESİ

SGK son dakika açıklaması ile yıpranma payı genelgesi yayınladı. Bu listede erken emekli olma şansı olan meslekler bulunuyor. Erken emeklilik müjdesi 45 meslek grubu için geldi. Tehlikeli işler kategorisinde çalışan, risk sahibi olan, yoğun gerilim altında olan işlerde çalışan vatandaşlara 10 yılda emeklilik imkanı sağlanıyor.

dikkat-bu-listede-adi-olanlar-10-yil-erken-emekli-olabiliyor-erken-emeklilik-sansi-ayaginiza-gel-1

ERKEN EMEKLİ OLACAK MESLEKLER

SGK tarafından yayınlanan güncel liste de 45 meslek için erken emeklilik fırsatı bulunuyor. Güncel erken emekli olacak meslekler listesi şu şekilde;

180 gün:

Madencilik ve yeraltı işleri

90 gün:

Demir çelik fabrikaları, civa üretimi işleri, asit üretimi yapan fabrika ve atölyeler, radyoaktif işler, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri, Ceza İnfaz kurumlarında çalışanlar, emniyet polis MİT çalışanları, basın ve gazetecilik işleri, TBMM yasama organı Üyeleri ve TRT Haber hizmetinde çalışanlar, Cumhurbaşkanlığı yardımcıları ve bakanlar.

60-90 gün:

Su altında çalışmayı gerektiren işler, Kurşun ve arsenik işleri.

60 gün:

Döküm fabrikaları, alüminyum fabrikaları, çimento fabrikaları, cam fabrikaları, termik santraller, Kong fabrikaları, tfaiye ve yangın söndürme işleri, İhtiyat pilotları, diş hekimleri, Doktorlar, Eczacılar virgülü hemşireler, hasta bakıcı hemşireler, ebeler, Toplum Sağlığı Teknisyenleri.

dikkat-bu-listede-adi-olanlar-10-yil-erken-emekli-olabiliyor-erken-emeklilik-sansi-ayaginiza-gel-3

1999 ÖNCESİ SİGORTA GİRİŞİ OLANLARIN EMEKLİLİK ŞARTLARI

Erken emeklilik imkanı olan 1999 tarihi ve öncesinde SGK girişi bulunan vatandaşlar aynı zamanda yüksek prim ödemeleri halinde yüksek emeklilik maaşı alma şansını da elde ediyor. 9 Eylül 1999 ve öncesi tarihlerde sigortalı olarak bildirilen kişiler erken emeklilik şansını elde ediyor. Erken emeklilik imkanı için kişinin 15 yıllık hizmet süresini tamamlaması gerekiyor. Sigortalı olan çalışanların 3600 günlük sigorta primi de ödemeleri şart. 9 Eylül 99 öncesi sigorta başlangıcı olan kişiler için staj başlangıcı tarihi kıstas kabul edilmiyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@