Dikkat! Bu şartları taşıyanlara erken emeklilik fırsatı geldi! 8 yıl erken emekli olmak için bunları yapın. Milyonlarca kişi hayatı boyunca çalıştıktan sonra emekli olmak ve yaşlılık yıllarını rahat geçirmek istiyorum. Özellikle erken emeklilik ise birçok kişinin hayali. Emekli olmak isteyen vatandaşların sigorta başlangıç tarihi, sigorta pirim ödemeleri, sigortalılık süresi, yaşları, cinsiyetleri belirleyici oluyor. Ancak Yargıtay’da verilen bir karar ile sekiz sene erken emeklilik imkanı doğdu. Ancak erken emekli olmak isteyen vatandaşların birtakım şartları da yerine getirmeleri gerekiyor.

Bildiğiniz üzere emekli olmak isteyen kişilerin sigorta başlangıç tarihi, sigortalılık süresi, yaşları, cinsiyetleri ve kendi adlarına ödenen pirim gün sayısı büyük önem taşıyor. Emekli olmak için yukarıda sayılan parametrelerin tamamının yerine getirilmesi gerekiyor. Üstelik bu parametrelerde yaşanan dalgalanmalar emekli olduktan sonra aldığınız maaşı da etkiliyor. Erken emeklilik hayali kuranlar için Yargıtay’dan yeni bir karar çıktı. Erken emekli olabilirsiniz ancak birtakım şartları yerine getirmeniz gerekiyor. Haberimizin devamında bulacağınız şartları yapanlar sekiz yıl erken emekli olma fırsatını elde ediyor.

dikkat-bu-sartlari-tasiyanlara-erken-emeklilik-firsati-geldi-8-yil-erken-emekli-olmak-icin-bunla-3

SGK AZ ÖNCE DUYURDU

Sosyal güvenlik kurumu, Sigortalı çalışan vatandaşlar için erken emeklilik müjdesini verdi. Özellikle sigorta başlangıç tarihi erken olan vatandaşlar yaşlarını doldurmadıkları için ya şartını yerine getirmek üzere emeklilik yaşını beklemek zorunda kalıyor. Ancak yapılan son bir duyuru ile birlikte sekiz yıl erken emeklilik imkanının olduğu ifade edildi.

dikkat-bu-sartlari-tasiyanlara-erken-emeklilik-firsati-geldi-8-yil-erken-emekli-olmak-icin-bunla-1

BAĞKURLU OLANLAR SEKİZ SENE ERKEN EMEKLİ OLABİLİR

Bağ kurlu olan milyonlarca kişi için ilk dışı ticarete başladıkları tarihi emekli olmak için büyük önem taşıyor. Ticaret hayatına 4 Ekim 2000 tarihi ve öncesinde girenler erken emeklilik şansını yakalıyor. Kanunda yapılan yeni düzenlemelerle birlikte 4 Ekim 2000 tarihinden önce sigortalılık tescili bulunan esnaf bağ kurlular tescil tarihini 1982 yılına kadar geri alabiliyor.

Ancak bununda bazı şartları var. Sigortalılık tescil tarihini eski bir tarihe çekmek için sigorta başlangıcının aktif olduğu süreden itibaren şirket ortağının bulunması ve vergi kaydı olması gerekiyor. Vergi kaydı olmayan şirket ortada bulunmayan fakat oda kaydı bulunanlar sigortalılık tarihlerini 1985 tarihine kadar geri götürebiliyor. Erken emeklilik şansı sadece 4 Ekim 2000 ve öncesinde sigortalı olmuş olan vatandaşlara veriliyor. Bu tarihten sonra sigorta girişi bulunan vatandaşlar maalesef ki bu şansından yararlanamıyor.

dikkat-bu-sartlari-tasiyanlara-erken-emeklilik-firsati-geldi-8-yil-erken-emekli-olmak-icin-bunla-2

SON 3 BUÇUK YILLIK PİRİM ÖNEMLİ

Emekli olan vatandaşların ödedikleri primler maaşlarını da belirliyor. Özellikle son 3 buçuk yıl içerisinde ödediğimiz primlerin yüksek olması daha yüksek emekli maaşı almanızı sağlıyor. O nedenle son 3 buçuk yıllık süreçte işveren tarafından ödenen pirimi kontrol etmeniz tavsiye ediliyor. Aldığınız maaş üzerinden prim gösterilmesi emekli olduktan sonra daha yüksek maaş alabilmeniz için büyük önem taşıyor.