Dikkat! Bu SMS gelirse beklemeden başvurun! SGK'dan son dakika kararı duyuruldu, resmen açıklandı!

SGK son dakika duyurusu yayınladı. Milyonlarca çalışanı ilgilendiriyor. SMS ile bildirimi yapılıyor ve SMS olanların hemen harekete geçmesi gerekiyor. Detaylı bilgiler haberimizde…

Ekonomi 20.10.2021 - 17:54 20.10.2021 - 17:54 Volkan Arık

Dikkat! Bu SMS gelirse beklemeden başvurun! SGK'dan son dakika kararı duyuruldu, resmen açıklandı! İşveren tarafından yatırılan ücretler milyonlarca çalışan tarafından bilinmiyor. Bazen çalışanlar çok umursamadıkları için bordrolarını kontrol etmiyor. Ancak SGK bu konuda resmi olarak harekete geçti. SGK son dakika kararı yayınlandı. İş verenin sosyal güvenlik kurumuna bildirdiği kazançlarda yüzde yirmi ya da daha üzeri azalma olması durumunda artık çalışanların cep telefonuna kısa mesaj gönderilecek. 2021 yılının ilk 6 aylık döneminde SGK tarafından bu amaçla bildirim gönderilen çalışan sayısı 150 binden fazla oldu. Bu oranlarda işverenlerin kazançlarda yaptığı oynamaya net olarak gözler önüne Serdi.

Sosyal Güvenlik Kurumu son dakika açıklaması ile yeni uygulamasını resmi olarak duyurdu. SGK'nın yeni duyurusu milyonlarca çalışanı yakından ilgilendiriyor. SGK SMS ile bildirim dönemini başlattı. Bu SMS'in size de gelmesi durumunda yapmanız gereken şey hemen kuruma başvuru yapmak. Özellikle çalışanlar için önem taşıyan bu hizmet işverenlerin yaptıkları kazanç bildirimini gösteriyor. İş verenlerin eksik bildirim yapması durumunda çalışanların cep telefonuna kısa mesaj gönderiliyor. Yılın sadece ilk 6 aylık döneminde SGK'nın bu amaçla gönderdiği kısa mesaj sayısı 150 binden fazla oldu.

dikkat-bu-sms-gelirse-beklemeden-basvurun-sgkdan-son-dakika-karari-duyuruldu-resmen-aciklandi-3

EKSİK BİLDİRİMİ ÖNLEMEYİ AMAÇLIYOR

Türkiye'de işverenlerin kayıt dışı işçi çalıştırması aynı zamanda sigortalı çalışan kişilerin primlerini eksik bildirmesi yasak. Sosyal Güvenlik Kurumu bu tür durumların önüne geçmek için yeni yöntemler deniyor. SGK tarafından başlatılan yeni uygulama ile birlikte artık işverenlerin bu yönde uygulama yapmasının önüne geçiliyor. İş verenlerin prim esas kazançları SGK'ya bildirilmesi hem işveren için hem de devlet için mağduriyet yaratıyor. Şu anda Türkiye'de 4.5 milyon kişinin kayıt dışı çalıştığı tahmin ediliyor. Bu devlete yılda 80 milyar lira vergi kaybı demek oluyor.

dikkat-bu-sms-gelirse-beklemeden-basvurun-sgkdan-son-dakika-karari-duyuruldu-resmen-aciklandi-2

SGK SMS İLE BİLDİRİM YAPIYOR

Sosyal Güvenlik Kurumu çalışanların mağdur olmasının önüne geçmek amacıyla yeni bir uygulama daha başlattı. İş verenlerin prim esas kazançları Bir önceki aya göre yüzde yirmi ve daha fazla oranda düşüş göstermesi durumunda artık çalışana SMS ile bildirim yapılıyor. 2021 yılının sadece ilk 6 aylık döneminde tarafından bu amaçla bildirim yapılan kişi sayısı 150 binden fazla olduğu nokta SGK bu uygulama sayesinde çalışanların mağduriyetinin önüne geçmeye çalışıyor. Özellikle çalışanların bunu takip etmemesi durumunda Kazançları düşük gösteriliyor ve aldıkları emekli maaşı da daha az oluyor. Bu nedenle öncelikle çalışanların kendi bordrolarını takip etmeleri ardından da bir usulsüzlük görmeleri durumunda SGK'ya hemen bildirmeleri gerekiyor.

dikkat-bu-sms-gelirse-beklemeden-basvurun-sgkdan-son-dakika-karari-duyuruldu-resmen-aciklandi-1

BU SMS GELİRSE KONTROL EDİN

SGK çalışanlarının mağduriyetin önüne geçmek için başlattığı yeni uygulamada kazancı düşük gösterilen çalışanlara SMS ile bildirim yapıyor. Eğer cep telefonunuza SGK tarafından gönderilen “Bu ay SGK’ya bildirilen kazancınız önceki aya göre azaldı” Şeklinde bir mesaj gelirse hemen bordronuzu kontrol edin. Bordronuzda bir usulsüzlük olduğunu düşünüyorsanız da doğrudan sosyal güvenlik kurumuna başvuruda bulunun.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@