Türkiye'de son yıllarda verilen yetkiler ve haklar ile apayrı bir tartışma konu olan bekçiler ile ilgili yeni karar şaşkınlık yarattı...

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından alınan yeni karara göre çarşı ve mahalle bekçilerinin gündüz görevlerine son verilirken ilgili yazı da 81 İl Emniyet Müdürlüğü'ne uygulanması üzere gönderdi.

Bekçilerle ilgili alınan kararda, “Emniyet Genel Müdürlüğü’nden uygun görüş alan iller dahil 81 ilin mülki amirliklerden aldıkları ‘gündüz çalışma olurları’ sonlandırılmıştır” denilirken akıllara bir anda yetkileri ve sorumlulukları arttırılan bekçiler ile ilgili bu yeni ve "geri adım" şeklinde yorumlanan kararın "neden" olduğu sorusu geldi ki zira bir zamanlar verilen yetkiler sebebi ile "paralel polis teşkilatı -bekçilik-" şeklinde manseştler bile atılmıştı.

Bekçilik sınav soru ve cevapları açıklandı! 2022 EGM PA ile Bekçi yazılı sınavı soru - çözüm ve

Verilen bu yeni karar doğrultusunda "çarşı ve mahalle bekçileri gündüz saatleri içerisinde görev yapamayacak" duruma gelirken yapılan yeni düzenlemede şu ifadeler yer aldı:

1. Emniyet Genel Müdürlüğü’nden uygun görüş alan iller dahil 81 ilin mülki amirliklerden aldıkları 'gündüz çalışma olurları' sonlandırılmıştır.

2. Çarşı ve Mahalle Bekçilerinin haftalık çalışma süresi 40 saat olarak düzenlenecektir.

3. Günlük çalışma saatleri, görev bölgesindeki güneşin batış ve doğuş saatleri esas alınarak bu aralıktaki zaman dilimi içerisinde belirlenecek.

4. Çarşı ve Mahalle Bekçileri, emniyet ve asayişin gerektirdiği haller ile güvenlik veya kamu düzeni ile görevi etkileyen zorunluluk halleri haricinde çalışma süreleri ve saatleri dışında çalıştırılamayacak.

Neler Oluyor? Ambulanslarda Bile Kaçak Göçmen Taşınıyor! Abulansta Yakalanan 12 Kaçak Afganlı Kafaları Karıştırdı! Neler Oluyor? Ambulanslarda Bile Kaçak Göçmen Taşınıyor! Abulansta Yakalanan 12 Kaçak Afganlı Kafaları Karıştırdı!

5. Olağanüstü hal, terör, toplumsal olaylar, doğal afet, salgın hastalık, mevsim koşulları vb. durumlarda güvenlik veya kamu düzeni ile görevi etkileyen zorunluluk halleri ortaya çıkması halinde Emniyet Genel Müdürü'nün teklifi ve Bakanlık Onayı ile çalışma süreleri ve saatlerinin değiştirilmesi ve bu hususa sürekli riayet edilmesi emri il müdürlüklerine uygulanması üzere gönderildi.

Erdoğan 30.000 bekçi ile ne yapmak istiyor? Asıl niyeti ne? İlker Doğan - YouTube