Sözcü Gazetesi tarafından geçtiğimiz ay gündeme taşınan "Türkiye’nin Ukrayna’ya silah ihracatı 30 kat arttı" haberi sonrassı TİM verilerini sansürledi.

Sözcü Gazetesi tarafından geçtiğimiz ay gündeme taşınan "Türkiye’nin Ukrayna’ya silah ihracatı 30 kat arttı" haberi sonrassı TİM verilerini sansürledi.

Tüm dünyanın gözleri Ukrayna savaşındayken Türkiye'nin bu ülkeye silah ihracatında 2022'nin ilk çeyreğinde görülen artış dikkat çekici olmuştu.

Tarihi Eser Kayıpları Sayıştay Raporları İle de Resmiyet Kazandı! Onbinlerce Eser YOK! Savunma İse Daha ilginç! Tarihi Eser Kayıpları Sayıştay Raporları İle de Resmiyet Kazandı! Onbinlerce Eser YOK! Savunma İse Daha ilginç!

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, Türkiye'nin Ukrayna'ya savunma sanayi ihracatı, 2022'nin ilk üç ayında geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık 30 kat artışla 1,9 milyon dolardan 59,1 milyon dolara yükselmiş ve bu konu Sozcu.com.tr’nin yanı sıra Reuters tarafından da haberleştirilmişti.

Bu haberlerin hemen ardından TİM’den sansür geldi ve TİM, nisan ayında ülkelere göre savunma sanayi ihracatı verilerini yayımlamazken bununla da kalmayıp geçmiş yılların verilerini de kaldırdı.

Türkiye’nin Ukrayna’ya silah ihracatının 58 milyon dolarla çok büyük bölümünün şubat ayında yapıldığı kayıtlarda yer alırken Rusya’nın Ukrayna'yı işgalinin de 24 Şubat'ta başladığı hatırlanmıştı.

Dünyaca ünlü haber ajansı Reuters da, söz konusu artışı bugün “Ukrayna'nın Türkiye'den savunma ithalatı ilk çeyrekte 30 kat arttı” başlığıyla tümm dünyaya duyurmuştu.