Resmi Gazete'de internet alışverişine adeta "darbe" niteliğinde kararlar yer aldı.

Resmi Gazete'de yayınlanan düzenleme sonrası teknolojik ürünler artık tüketici isteği ile kolayca iade edilemeyecek.

Resmi Gazete’de yayınlanan “Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” sonrası artık akıllı saat, telefon, tablet, televizyon ve bilgisayar gibi birçok teknolojik ürünün iadesi zorlaştı.

Erkekler kadınlara oranla daha fazla online alışveriş yapıyor - Sigortaci Gazetesi

Yeni karar göre iade bazı şartları karşılıyor olmazsa müşterinin iadesi söz konusu olmayacak ve de şartlar karşılandığında ve iade süreci başladığında ise ürünü satın alan kişi iadekargo ücretini ödeyecek.

En çok dikkat çeken ise teslim alınan ürünün sıfır, ambalajı açılmamış olsa dahi iade edilemeyecek olması. Yeni uygulamada bu durum tüketicinin keyfi olarak cayma hakkını kullandığı durumlardan sayılacak.

Kadınlar internetten daha fazla alışveriş yapıyor

Sayıştay'ın Diğer Bombasını Murat Ağırel Patşattı! Turistler Bile Türkiye'yi Soymuş! Sağlık Hizmeti de Boşa Gitmiş... Sayıştay'ın Diğer Bombasını Murat Ağırel Patşattı! Turistler Bile Türkiye'yi Soymuş! Sağlık Hizmeti de Boşa Gitmiş...

İade kargoların ücretinin de müşteriye yıklması ardından iyi haber şu ki düzenlemeye göre iade ve değişim sürecinde tüketicinin ürünü kargoya verme süresi 14 güne çıkarılacak.

Düzenlemenin 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren geçerli olacağı ifade edilirken resmi gazetede yer alan düzenlemenin, internet alışverişlerinde ciddi bir caymaya sebep olacağı düşünülüyor.